Son Haberler

BİLİM İNSANLARI VERİMLİLİK KONGRESİ’NDE BULUŞTU

fikri_ışık_bakanBilim insanlarını bir araya getiren 5.Ulusal Verimlilik Kongresi’nin açılışında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık konuştu.

Ankara Bilkent Otel’de düzenlenen 5.Ulusal Verimlilik Kongresi’nin açılışında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık konuşma yaptı. Işık, Bakanlıkça iki yılda bir düzenlenen kongrenin hayırlı olmasını diledi. Bugünün dünyasında en büyük zenginlik kaynağının bilgi olduğunu ifade eden Işık, Bakanlık olarak temel hedefleri arasında bilgi üretimini ve bu bilginin ticari ürünlere dönüşümünü artırmanın yer aldığını bildirdi. Işık, “Ancak bu tasavvurumuzu sadece endüstriyel ürünlerle sanayi üretimiyle sınırlı tutmuyoruz. Verimlilik Kongresi’ni düzenlerken de bir anlamda üniversitelerde üretilen bilgiyi, kamunun ve reel sektörün kullanımına açmış oluyoruz.” diye konuştu.

Işık, 62’inci hükümet kurulduğunda attıkları ilk adımlardan birinin akademisyenlerin maaş oranlarında iyileştirme yapmak olduğunu anımsatarak, pazar günü açıklanan AK Parti‘nin seçim beyannamesi içerisinde de üniversitelerin niteliğini artırmaya yönelik önemli eylemlere yer verdiklerini söyledi.

Bu kongrede, akademisyenlere bir müjde vermek istediğini bildiren Işık, “2016 yılından itibaren doktora, sanatta yeterlilik ya da tıpta uzmanlık çalışmalarında, danışmanların öğrencileriyle birlikte yapacakları uluslararası bilimsel yayınları teşvik etmeye başlayacağız. Bu kapsamdaki yayınlar için şu anda ödenen yayın teşvik ücretlerinin 3 katı ödeme yapacağız.” şeklinde konuştu.

Verimlilik Bilinci

Işık, bugün dünyada nüfus, doğal kaynak, coğrafi konum gibi kriterler açısından birbirlerine benzer konumda olan ülkelerin, farklı büyüme performansı göstermesinin temel nedenlerinden birinin de verimlilik bilincine gösterdikleri farklı yaklaşımlar olduğunu dile getirdi. Önümüzdeki dönemde yüksek gelir seviyesine çıkmak için artık yeni kapasite oluşturulması, verimlilik ve yenilik kavramlarının bir arada ele alınması gerektiğini anlatan Işık, “Kalkınmanın belirleyici unsuru ve itici gücü olan verimliliği artırmamız ancak uzun dönemli politikalarla, akılcı, yenilikçi ve çağdaş yönetim anlayışıyla mümkün olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

KOBİ’lere Kredi Faiz Desteği

Dönüşüm kapsamında verimsiz elektrik motorlarını verimli olanlarla değiştirecek KOBİ’lere, KOSGEB tarafından kredi faiz desteği uygulamasını da başlattıklarını belirten Işık, “KOSGEB’in konuyla ilgili çalışmaları son aşamaya geldi, inşallah bu ay içinde Kayseri’de pilot uygulamaya geçiyoruz.” dedi.

“Çalışmaları 3Y formülüyle özetliyoruz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak çalışmalarını 3Y formülü ile özetlediklerini ifade eden Işık, şunları söyledi:

“Yeşil, Yenilikçi ve Yerli üretim… Ülkemizde verimliliğe dayalı bir sürdürülebilir kalkınma modeli çerçevesinde mal ve hizmet üretmeyi sağlamak istiyoruz. Temiz üretim veya eko-verimlilik sayesinde belli bir mal veya hizmeti üretmek için daha az doğal kaynak ve enerji tüketmek ve aynı zamanda daha az atık oluşturmak mümkün hale geliyor. Bu nedenle TÜBİTAK-MAM bünyesinde Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü’nü kurduk. Bu enstitü, iki yıldır işletmelerde temiz üretim uygulamalarını yaygınlaştırmaya ve bu teknolojileri geliştirmeye yönelik faaliyetler yürütüyor.”

Işık, Ulusal Verimlilik Kongreleri ile verimlilik alanındaki bilimsel kapasiteyi güçlendirmeyi, verimlilik artırma teknikleri ve iyi uygulama örneklerini yaygınlaştırmayı ve verimliliği etkileyen politika ve stratejileri akademik düzlemde tartışmayı amaçladıklarını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu