Son Haberler

BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI PROJESİ

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen, ‘Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması İçin Teknik Yardım Projesi’nin açılış töreni 1 Ekim’de yapıldı.

Binalarda enerji verimliliğinin artırılması için teknik yardım projesinin açılış töreni 1 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin’in de yer aldığı açılışta, binalarda enerji verimliliği konusuna verilen önem vurgulandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin binalarda enerji verimliliğini arttırmak ve farkındalık oluşturabilmek adına projenin önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.  Merdin, “‘Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi’ ile yeni inşa edilecek binaların daha iyi tasarlanması ve mevcut binaların ihtiyaç ve bina tipoloji analizleri yapılarak iyileştirme kriterleri oluşturulması yoluyla binalarda enerji verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.” dedi.

Merdin, “Enerji ihtiyacımızın artmasına karşılık enerji üretiminde kullanılan kaynakların giderek azalmakta olması, aynı zamanda enerjiden kaynaklı sera gazlarının iklim değişikliği ve küresel ısınma üzerindeki etkisi, bizim yaşam standardımızı da düşürmeden enerjiyi verimli kullanmamızı zorunlu tutmaktadır.” diye konuştu.

Ekonomik Kalkınmada En Önemli Unsur: Enerji

Projenin açılışında, enerjinin ülkelerin sosyal ve özellikle ekonomik açıdan kalkınmasında en önemli unsurlardan biri olduğundan bahsedildi. Merdin, Türkiye’nin senelik olarak neredeyse 75 milyar dolar enerji tüketiminin yüzde 75’ini ithal ettiğini söyleyerek, bu durumun Türkiye’nin diğer ülkelerle rekabetini zorlaştırdığını aktardı.

Başta konut binaları olmak üzere binaların enerji tüketiminde önemli bir yer işgal ettiğini söyleyen Merdin, şunları ifade etti:

“Ülkemizde inşaat sektöründe enerji verimli sürdürülebilir uygulamalara önem verilmekte olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak sürdürülebilir, enerji verimli marka şehirler oluşturmaya yönelik bir yol haritası belirledik. Enerji verimli binalar Bakanlık olarak üzerinde durduğumuz kentsel dönüşüm için önemli bir unsurdur. Bakanlık olarak kentsel dönüşüm ile hedeflediğimiz marka şehirler enerji verimli ve çevreci, kentsel yaşam alanlarına değer katan sürdürülebilir bina yaklaşımı ile inşa edilecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu