Son Haberler

BİR KAN BİR FİDAN

Fidanlar toprakla buluşmaya devam ediyor…

Nisan 2014’te Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türk Kızılay’ı arasında imzalanan “Bir Kan Bir Fidan” ağaçlandırma protokolü kapsamında gönüllü kan veren bağışçılar adına ülkenin her yanında hatıra ormanları tesis edilmeye devam ediyor.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türk Kızılay’ına gönüllü kan veren bağışçılar adına ülkemizin her yanında hatıra ormanları tesis ediyoruz…”

Türk Kızılayı‘na gönüllü kan veren bağışçılar adına ülkenin her yanında hatıra ormanı tesis ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türk Kızılay’ı ile yaptığımız protokol kapsamında 2014’ten bu yana 1 milyon 967 bin fidan diktik.” dedi.

‘Bir Kan Bir Fidan Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü’ kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 2014 yılı Nisan ayından bugüne kadar ülke genelinde 1 milyon 967 bin bağışçı adına dikilen fidanlar toprakla buluştu.

‘Bir Kan, Bir Fidan Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü’ kapsamında 2014’ten bu yana 1 milyon 967 bin bağışçı adına fidan dikildi.

Bu protokolle Türk Kızılay’ına kan bağışında bulunan her bir bağışçı için bir fidan dikileceğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu proje ilk teklif edildiğinde bende çok heyecanlandım, bu protokol Bakanlık görevim sırasında imzaladığım en anlamlı belgelerden biri oldu. Bu çalışmalar sürecinde kan bağışının önemini geniş halk kitlelerine duyurarak, gönüllü kan bağışı ve ağaçlandırma konularında kamuoyunun dikkatini çekerek toplumda farkındalık oluşturmak istiyoruz.” diye konuştu.

Hedef: 15 Milyon Adet Fidan

Protokolün geçerli olacağı 5 yıl boyunca gönüllü kan bağışçıları adına yapılacak her bağışa karşılık bir fidan dikilmesi suretiyle toplam 15 milyon adet fidanın toprakla buluşturulması hedefleniyor.

‘1 Kan 1 Fidan Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü’nün önemine değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bir gün hepimiz acil olarak kana ihtiyaç duyabiliriz. Herkesin malumu kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışı,  yapılabilecek önemli iyiliklerden biridir. Sağlığı yerinde olan her insan kan vermelidir. Ayrıca Kızılay kök hücre bankası kurmaya karar vermiş. Bu protokol kapsamında kök hücre bağışçıları için de fidan dikeceğiz.” dedi.

Vatandaşlardan Tam Destek

Protokol kapsamında gerçekleştirilen fidan dikimlerinde, orman bölge müdürlükleri ile Türk Kızılay’ı yerel birim temsilcileri işbirliği yaparak, sahalarda etkinlikler düzenliyor. Ayrıca, protokol ile ülkemizin değişik yerlerinde vatandaşların fidan dikimi ve bunun yanı sıra gönüllü kan vermesine de imkân sağlanıyor.

Vatandaşların yoğun katılımı ve desteğiyle gerçekleştirilen çalışmalar ile yüz binlerce fidan toprakla buluşturulurken aynı zamanda gönüllü kan bağışı sayısında da ciddi artış sağlamaya yönelik kutsal bir görev icra ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu