Son Haberler

BORU ALIMI VE SULAMA İNŞAATI İHALESİ

Alaköprü Barajı’dan temin edilecek su ile Mersin’in Anamur ilçesinde 83.600 dekar sulanacak arazinin sulama şebekesinin inşaat ihale süreci bu hafta başlıyor.

Alaköprü Barajı’ndan alınacak su ile Anamur’daki 83.600 dekar alanın sulaması için arazinin sulama şebekesinin inşaat ihale süreci bu hafta başlıyor. Proje boru alımı ihalesi ve sulama inşaatı ihalesi olarak ayrı ayrı ihale edilecek.

Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak su ile Anamur’da 83.600 dekar zirai alana su vermek maksadıyla hazırlanan projenin ihale safhasına geldiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu proje ile Anamurlu çiftçilerimizin yüzü gülecek. Bu alanların suya kavuşmasıyla ürün çeşitliliği artacak ve çiftçilerimizin gelirleri önemli ölçüde yükselecek.” diye konuştu.

Yağmurlama ile Damla Sulama Olacak

Sulama alanının 65.900 dekarının cazibeli, 17.700 dekarının ise terfili olarak sulanacağının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu projede son derece kaliteli borular kullanılacak ve sulama sistemi yağmurlama ile damla sulama şeklinde olacak. Böylece eski sistemler terk edilerek, su tasarrufu en üst seviyeye ulaşacak. Proje ile toplam 7.525 kişiye ilave istihdam imkânı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak. ‘Mersin Anamur Alaköprü Barajı Sulaması Projesi’nin bitirilmesi ile sulama maliyeti önemli ölçüde düşürülüp verimlilik artacağından ülke ekonomisine de katkısı büyük olacak ve yöre halkının ekonomisi güçlenecek. Ayrıca çeşitli desen bitki üretimi yapılacağından özellikle muz ve çilek ihracatında artış sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Projenin EKAP Girişi Bu Hafta İçerisinde Yapılacak

Anamur’un bereketli topraklarını suya kavuşturacak bütün projelerin tamamlandığını belirten Prof. Dr. Eroğlu “Proje boru alımı ve sulama inşaatı olarak ayrı ayrı ihale edilecek. Yapım ihale süreci ise bu hafta içerisinde EKAP girişi yapılarak başlatılacak. Proje tamamlandığında 5 yıl gibi kısa sürede kendini amorti edecek ve baraj sayesinde kurak yıllarda dahi sulama suyu temini imkânı olacaktır.” dedi.

KKTC’nin Uzun Vadeli Su İhtiyacını da Karşılayacak

Alaköprü Barajı’nda toplanan su ile KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını da ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 su, Akdeniz’e döşenen boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılacak ve KKTC’nin istifadesine sunulacak. Deniz altına döşenen boru hattından ilk su geçtiğimiz günlerde KKTC’ye ulaştı. Projenin açılışını ise 17 Ekim 2015 Cumartesi Günü Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın iştirak edeceği merasimle yapacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu