Son Haberler

BP Türkiye, “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü” Belgesi Aldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü” Belgesi ile BP Türkiye, bu anlaşmayı imzalamış tüm ülkelerde gümrük işlemlerinde kolaylıklar elde ederken güvenli arz ve tedarik zinciri oluşturmaya da katkı sağlayacak.

BP Türkiye, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uluslararası ticarette güvenli arz/tedarik zinciri oluşturmak için eşyanın varış ülkesine süratle ulaşmasını temin etmek amacıyla oto-kontrolünü yapabilen firmalara verilen, aynı zamanda gümrük işlemlerinde kolaylık sağlayan “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü” (YYS) belgesini almaya hak kazandı. Bu belge ile BP Türkiye, YYS anlaşması olan tüm ülkelerde güvenli arz/tedarik zinciri oluşturmaya katkı sağlayacak.

BP Türkiye, 4 Temel Koşula Sahip

BP Türkiye, Yetkilendirilmiş Yükümlü olmak için gerekli olan 4 temel koşula sahip bulunuyor. Bu koşullar, ciddi veya mükerrer olarak gümrük mevzuatı ihlali yapılmamış olmayı gerektiren Güvenilirlik Koşulu, Ticari Kayıtların Güvenilir ve İzlenebilir Olması Koşulu, Mali Yeterlilik Koşulu ve Emniyet ve Güvenlik Koşulu olarak sıralanıyor.

BP Türkiye Finans Direktörü Tümkan Işıltan, kazanılan statüyle ilgili yaptığı açıklamada, “BP Türkiye olarak Akaryakıt İkmal, BP Havacılık, Ofis İdare, Satın alma, Muhasebe, İnsan Kaynakları, Arşiv birimlerimiz yanı sıra Castrol Madeni Yağlar Gemlik Üretim Tesisi ve ATAŞ’ın katılımıyla oluşturduğumuz başvurumuzu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na sunduk. Gümrük Başmüfettişleri tarafından ticari faaliyetlere ilişkin, BP Merkez Ofisi’nde ve Gemlik Madeni Yağlar Üretim Tesisi’nde kayıtların izlenilebilirliği, emniyet ve güvenlik koşullarına uygunluk gibi konular yerinde incelendi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmesinin ardından YYS belgesini almaya hak kazandık.” dedi.

BP Türkiye, öncelikle YYS alabilmek için gerekli olan; dış ticaret, gümrükleme, yönetim ve idari organizasyon faaliyetleri ile bu faaliyetlerle ilişkili işlemlerini ve bunlara bağlı üretim ve hizmet sunumlarını kapsayan ISO 9001 sertifikasını aldı. Ayrıca ithalat, ihracat, transit, gümrükleme gibi gümrük ve dış ticaret işlemlerini ve bu işlemlere ilişkin lojistik, depolama, muhasebe, finans ve bilgi işlem gibi faaliyetlerinin elektronik bilgi varlıkları ile bu varlıkları korumak amacıyla kullandığı bilişim güvenliğini kapsayan ISO 27001 sertifikasını da aldı.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü sahibi firmalar, talebe ve ek şartlara bağlı olmaksızın çeşitli kolaylıklardan yararlanabiliyor. Bunlar arasında; azaltılmış zorunlu bilgilerden oluşan özet beyan verebilme, daha az ve öncelikli olarak belge kontrolü veya muayeneye tabi tutulma, eksik belgeyle beyanda bulunabilme, kısmi teminat uygulamasından faydalanabilme, mavi hattan (taşıt üstü dâhil) yararlanabilme ve eşya türüne göre sınırlama olmaksızın tam beyanlı yaygın basitleştirilmiş usulden yararlanabilme gibi kolaylıklar bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu