Son Haberler

BROKERLAR MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜMÜ DEĞERLENDİRDİ

Euler Hermes Türkiye, brokerları ile ekonomi ve iş dünyası hakkında öngörülerini paylaşarak, birlikte nasıl daha iyi çalışabileceklerini tartıştı, makroekonomik görünümü değerlendirdi.

Euler Hermes Türkiye, yıllık Broker Day etkinliğinin ikincisini 10 Mayıs 2017’de, Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenledi. Euler Hermes Türkiye, brokerları ile ekonomi ve iş dünyası hakkında öngörülerini paylaşarak, birlikte nasıl daha iyi çalışabileceklerini tartıştı, makroekonomik görünümü değerlendirdi.

Açılış konuşmasında dünyadaki ve Türkiye’deki makroekonomik görünüme ışık tutan Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, 2016’nın zorlu bir yıl olduğunu, ancak global büyümenin yüzde 2,5 ile dirençli seyrettiğini kaydetti.

Özüner: “Türkiye için büyüme öngörümüz ise; 2017 için yüzde 2 ve 2018 için yüzde 2,5”

Özüner, 2017’de ABD’nin büyümesinin 0.5 puan daha hızlanmaması durumunda son zamanlardaki iyileşmeye rağmen global GSH büyümesinin yüzde 3 eşiğini aşamayacağını belitti. Özüner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya geneline baktığımızda, ülke risk profillerinde iyileşmenin başladığını görüyoruz. Dünya GSYH büyümesinin 2017 ve 2018 yıllarında yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Diğer yandan Türkiye için büyüme öngörümüz ise; 2017 için yüzde 2 ve 2018 için yüzde 2,5.

Gördüğümüz olumlu gelişmeler arasında Brezilya ve Rusya’nın büyümesinde canlanma, Arjantin ve Mısır’da FX rezervlerindeki iyileşme yer alıyor. Göz önünde bulundurmaya devam etmemiz gereken konular arasında milliyetçilik ve korumacılıktaki yükseliş, oldukça yoğun olan seçim takvimlerinin yatırımlar üzerinde yarattığı ‘bekleyelim, görelim’ etkisi ve bunun GSYH puanlarına yansıması yer alıyor.”

2018 mali yılında Türkiye’de iflasların azalacağı öngörülüyor…

Euler Hermes Akdeniz, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Vassili Christidis ise Euler Hermes’in güncel risk haritasını paylaşarak, şirketin 241 ülke ve bölgeyi bu doğrultuda izleyerek, bu sayede müşterilerinin bilinçli iş kararları vermelerine yardımcı olduğunu vurguladı. Dünya genelindeki iflasları değerlendiren Christidis, “Global iflaslar 2016 yılında yüzde -4 ile yine aşağı yönlü seyretti ancak iki yıllık güçlü gerilemenin ardından bu azalma hız kaybediyor. Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’ni ele aldığımızda, 2017’de iflaslarda gerileme kaydedecek ülkeler yüzde -5 ile İtalya ve durgunluğun sona ermesinin de getirisiyle yüzde -5 ile Yunanistan. Diğer yandan, Güney Afrika’da yüzde 5 ve Fas’ta yüzde 8 artış kaydedileceğini görüyoruz. Türkiye’ye yönelik öngörümüz ise iflasların 2017 mali yılında yüzde 4 artmasının ardından 2018 mali yılında yüzde -4’lük azalma kaydedileceği.” dedi.

Etkinlikte, Euler Hermes Türkiye Pazarlama, Satış ve Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Gürcan Köseoğlu ve Euler Hermes Türkiye Risk, Hasar ve Tahsilattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selda Özgen Çevik de şirketin 2017 hedefleri ve risk yönetimi gibi konulara değinen sunumlar yaptı. Açık oturum seansında ise Euler Hermes Türkiye yetkilileri, brokerlar ile fikir alışverişi yapma fırsatını yakaladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu