Son Haberler

BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ İMALAT SANAYİ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin aralık ayı olağan toplantısına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’de büyümenin lokomotifinin imalat sanayi olduğunu belirtti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin aralık ayı olağan toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin yüksek oranlı bir büyüme yakalamak durumunda olduğunun altını çizerek, artık büyümenin lokomotifinin imalat sanayi olması gerektiğini söyledi.

Işık, imalat sanayisi güçlü olmayan ülkelerin en küçük krizde dahi büyük sıkıntı yaşayabildiğine değinerek, ihracatının yüzde 93’ü sanayi ürünü olan bir ülkede imalat sanayi güçlü olmazsa diğer hiçbir sektörün güçlü olamayacağını vurguladı.

Katma Değeri Yüksek Ürün Üretilmeli

Türkiye’nin kilogram satış fiyatını yükseltmek zorunda olduğuna ve imalat sanayisinde katma değeri yüksek ürün üretmesi gerektiğine değinen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sözlerine şöyle devam etti:

“Dördüncü sanayi devriminde de yine tribünden seyreden, ciddi para ödeyip, satın alıp tüketen bir ülke mi olacağız?”

“Türkiye artık sürümden kazanarak bu büyümeyi yakalayamaz. Türkiye artık kilogram satış fiyatını yükseltmek zorundadır. Elbette sürümümüzü artırmaya çalışırız ama katma değeri yüksek ürün üretmek zorundayız. Bu bizim için birinci olmazsa olmazdır. İkinci olmazsa olmazımız, nitelikli ve sürdürülebilir üretim yapısıdır. Artık babadan kalma usullerle üretim yapma şansımız yok. Üretimde enerji yoğunluğumuzu azaltmak durumundayız.

Girdilerimizi düşürerek daha az girdi ve daha az atıkla üretim yapısına kavuşmalıyız. Artık geleceğe odaklanmalıyız. Artık dünya ‘endüstri 4.0’a koşarak gidiyor. Endüstri 4.0 denen kavram, belki üretimde köklü bir paradigma değişimi oluşturacak. Artık tüm nesnelerin birbiriyle haberleşerek üretim yaptığı bir dünyaya gidiyoruz. Türkiye olarak ‘endüstri 4.0’da, buharlı makinelerin icat edildiği birinci sanayi devrimi, elektriğin kullanılmaya başlamasıyla çıkan ikinci sanayi devrimi, elektronikle başlayan üçüncü sanayi devrimini arkadan takip ettiğimiz gibi acaba dördüncü sanayi devriminde de yine tribünden seyreden, ciddi para ödeyip, satın alıp tüketen bir ülke mi olacağız yoksa yeni sanayi devriminde, Türkiye rol alan, üreten, satan ve kendi gelir ve refahını yükselten bir ülke mi olacak? Odaklanmamız gereken önemli alanlardan biri bu.”

Bu noktada özellikle pek çok teknoloji alanının bu nitelikli üretimde buluşacağına değinen Işık, inovasyonu üretim anlayışlarının temeline oturtacaklarını belirterek, “Nitelikli insanın olmadığı yerde bunları başarmak mümkün değil. Bunlarla ilgili her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz.” dedi.

“KOBİ’lere, tanıtım ve reklam yanında yeni projeler için de finansman desteği vermek istiyoruz.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOBİ‘lere, tanıtım ve reklam yanında yeni projeler için de finansman desteği vermek istediklerini belirterek, “Odalarımız KOBİ’lere proje yazma konusunda rehberlik yapabilir.” dedi.

Işık toplantıda ayrıca yüksek teknolojili ürünlerin üretimine Türkiye’nin her yerinde İstanbul dâhil 5. bölge teşviki verme taahhüdünü Üretim ve Yatırım Destek Paketi’ne koyduklarını hatırlatan Işık, şu anda yüksek teknolojili ürünlerde Türkiye’nin her vilayetinin 5. bölge teşvikinden yararlandığını kaydetti. Fikri Işık, “Bu, ‘organize sanayi bölgesi‘nde (OSB) olursa 6. bölge teşvikinden yararlanıyor. Pek çok firma İzmir’de yer satın alma, üretime geçmekle ilgili çalışmaları başlatmış. Bazıları fabrika inşaatına da başlamış. Bu çok sevindirici…” diye konuştu.

Kamu Alımları Pazarlık Konusu

Bakan Işık, pek çok ülkenin Türkiye’nin kamu alımlarını pazarlık konusu yaptığını anımsatarak, “Avrupa Birliği’nin 2015 İlerleme Raporu’nda Bakanlığımızla ilgili tek yaptığı eleştiri, kamu alımları ama biz kamu alımlarını kaldıraç olarak kullanmazsak teknoloji düzeyimizi nasıl artırırız? Mal, hizmet ve diğer alımlarla toplam 140 milyar lirayı bulan kamu alımları var Türkiye’nin. Bunun yaklaşık 110 milyar lirası mal alımı. Burada kamu alımlarını teknoloji düzeyini, katma değeri yüksek ürün üretmek açısından bir kaldıraç olarak kullanmak durumundayız.” diye konuştu.

Türkiye’de üretilen ileri teknolojili bir ürünün kamu alımlarında yabancı menşeli ürüne göre yüzde 15 pahalı olsa dahi tercih edildiğini anımsatan Işık, kamu alımlarının teknolojik gelişime can suyu verdiğine işaret etti.

Uygulamada görülen eksikliklerin de giderildiğini aktaran Işık, “Kamu alımlarında özellikle teknolojik ürünlerde en büyük handikap olan İş Bitirme Belgesi’ni Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi vererek çözdük. Bir ürün teknolojik ürünse bunu aldığı zaman o belge, İş Bitirme Belgesi’nin yerine geçiyor. En önemli bariyeri de orada ortadan kaldırmış olduk.” ifadelerini kullandı.

OSB’ler İçinde Meslek Yüksek Okulu

Ar-Ge Reform Paketi kapsamında OSB’ler içinde meslek yüksek okulu kurulmasını destekleyeceklerini aktaran Işık, yüksek lisanslı ve doktoralı mühendislik dönemini başlatacaklarını ifade etti.

OSB’ler içinde eğitim veren meslek liselerinin başarılı performans sergilediğini anlatan Işık, “Şu ana kadar 66 meslek lisesi OSB’de faaliyet gösteriyor ve sonuçlardan çok memnunuz, bu sayının artırılmasıyla ilgili önümüzdeki dönemde bütçemizi de gerekli çalışmaları da artırarak sürdüreceğiz ama artık yeni bir kararla OSB’ler içinde meslek yüksek okulu kurulmasını da destekleyeceğiz. Orada gençlerimiz sanayinin içerisinde okurken uygulamasını aynı anda yapsınlar.” diye konuştu.

Üretim Reform Paketi’ne sanayi odalarının desteğini isteyen Işık, “Önerilere sonuna kadar açığız.” dedi. Arsaya ve binaya para bağlamak istemeyen sanayicilere belli kira bedeliyle arsa tahsis edeceklerini ifade eden Işık, fikri mülkiyet konusundaki tüm kanun hükmündeki kararnameleri Patent Kanunu ile birleştireceklerini söyledi.

TÜBİTAK’ın önümüzdeki dönemde özel sektörle rekabet eden her türlü Ar-Ge’den çekilerek verimliliği artıracağını belirten Işık, “Devletin verimliliğini size anlatmama gerek yok. Şu anda devletin verimliliğiyle özel sektör verimliliği arasında ciddi bir uçurum var. Bu TÜBİTAK için de geçerli. Dolayısıyla TÜBİTAK’ı özel sektörün yaptığı Ar- Ge’den çekeceğiz.” diye konuştu.

KOBİ’lere Yeni Proje Finansmanı

KOBİ’lere tanıtım ve reklam yanında yeni projeler için de finansman desteği vermek istediklerini anlatan Işık, İSO ve benzeri kurumların KOBİ’lere kılavuzluk yapabileceğine dikkati çekti.

“KOBİ’lerimizin proje kabiliyeti kazanması lazım…”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“KOBİ’lerimizin proje kabiliyeti kazanması lazım… Kim ne derse desin proje deyince KOBİ’ler korkuyor. Proje yapmak başlı başına bir kültür… İSO ve İstanbul Ticaret Odası gibi diğer bu noktada ilgili bütün kurumlarımız bünyelerinde bir proje birimi oluştursun ve KOBİ’lere destek olsun. Gerek Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteği gerekse TÜBİTAK desteği. Gerekse Horizon2020, COSME desteklerinde bir projenin nasıl yapılacağında KOBİ’lere rehberlik yapsın.

Bu noktada biz TÜBİTAK’la KOSGEB olarak eğitim verelim. Kalkınma ajanslarını devreye koyalım ama artık KOBİ’lerle birebir ilgilenelim. Bir proje yapmak istediği zaman odadaki proje uzmanlarımız KOBİ’mizin elinden tutsun, gerekirse projenin tamamını yazabilsin. Bu belirli bir süre için… Biz bunu başarabilirsek, inanın bir KOBİ proje yeteneğini kazanırsa, bir daha sanayi odasının bu desteğinden de faydalanmaya ihtiyacı kalmaz, biz de yeni KOBİ’lere el atabiliriz.”

“Otomotiv sanayimizin geleceğini garanti altına alabiliriz.”

Yerli otomobil çalışmalarının süratle devam ettiğini anlatan Sanayi Bakanı Işık, “Önümüzdeki süreçte otomobil teknolojilerinde mekaniğin ağırlığı azalacak, mekanikteki katma değer gittikçe düşecek. Bunun yerine batarya teknolojisi gelecek, donanım gelecek, sensör teknolojisi gelecek. Otomotivde paradigma değişecek, Türkiye bu değişimde bir oyun kurucu olabilirse otomotiv sanayimizin geleceğini garanti altına alabiliriz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu