Son Haberler

Çayeli Bakır’ın Hikâyesi: “Cevherden Öteye”

Karadeniz’in doğal güzelliklerini gözler önüne seren “Cevherden Öteye” isimli belgesel, Çayeli Bakır’ın uzun yıllardır Rize’de emniyet kültürüyle birlikte anılan çalışma ortamını izleyiciye sunuyor.

Faaliyete başladığı 1992 senesinden bu yana yerel ve ulusal ekonomiye önemli katkıları olduğu kadar Türkiye’deki metal madenciliğinin akademilerinden sayılan Çayeli Bakır’ın hikâyesi ödüllü yönetmen Mehmet Binay’ın 48 dakikalık belgeseline konu oldu.

Türkiye’nin yeraltı maden işletmelerinden Çayeli Bakır’ın hikâyesi, Karadeniz’in doğal güzelliklerini gözler önüne seren “Cevherden Öteye” isimli belgesel filmde yeniden hayat buldu. Belgesel, Çayeli Bakır’ın uzun yıllardır Rize’de emniyet kültürüyle birlikte anılan çalışma ortamını izleyiciye sunuyor. Belgesel filmin gala gösterimi, 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında Rize Çay Film Festivali’nde yapılacak.

Çekimler 300 Saat Sürdü

2017 ve 2018 yıllarında yer altında, yer üstünde ve havadan yapılan 300 saatlik çekimlerle hayat bulan “Cevherden Öteye” isimli belgesel, Karadeniz’in doğal güzelliklerini izleyiciye sunarken metal madenciliğinin teknolojik ve içerdiği riskler sebebiyle de disiplinli çalışma ortamını gözler önüne seriyor.

İstihdamın Olumlu Etkilerini Gözler Önüne Seriyor

“Cevherden Öteye”, ağırlıklı olarak çay tarımıyla geçinen Doğu Karadeniz insanının Çayeli Bakır’ın kuruluşu ile birlikte emniyetli madencilikle tanışma hikâyesinin yanı sıra işletmenin sosyal kalkınma projeleriyle bölgeye sağladığı katkıları ve istihdamın olumlu etkilerini gözler önüne seriyor.

Belgesel filmin gala gösterimi, Rize Çay Film Festivali kapsamında, 22 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’te Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde yapılacak.

KÜNYE:

İsim: Cevherden Öteye

Süre: 48 dakika

Web sitesi: http://www.cayelibakir.com/
Tür: Belgesel film

Alan: Metal madenciliği, sanayi, ekonomi, yöresel kalkınma

Prodüksiyon Yılı: 2018

Ülke: Türkiye
Dil: Türkçe (İngilizce altyazılı)

Yapımcı: Çayeli Bakır İşletmeleri
Yönetmen
: Mehmet Binay

Uygulayıcı Yapımcı: Cemil Yarıkan

Kurgu: Jasmin Guşo

Görüntü Yönetmeni: Hüseyin Onan

Artistik Direktör: M.Caner Alper

Müzik: Hasan Özsüt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu