Son Haberler

CDP 2017 Derecelendirme Sonuçları Açıklandı

Dünyanın en kapsamlı kurumsal çevre verisini elinde bulunduran CDP, 2017 yılı küresel derecelendirme sonuçlarını açıkladı.

Şirketlerin iklim değişikliğine yönelik stratejilerini uluslararası kurumsal yatırımcıların ve paydaşların bilgisine sunabileceği bir platform sağlayan ve dünyanın en kapsamlı kurumsal çevre verisini elinde bulunduran CDP, 2017 yılı küresel derecelendirme sonuçlarını açıkladı.

CDP İklim Değişikliği, CDP Su ve CDP Orman Programları kapsamında çevresel verilerini CDP Platformu aracılığı ile açıklayan tüm dünyadan binlerce şirket, CDP’nin geliştirmiş olduğu ve dünyanın en güvenilir derecelendirme metodolojilerinden biri olan CDP Derecelendirme Metodolojisi’ne göre değerlendirildi. 3000’den fazla şirketin derecelendirme sonuçlarını açıklandı ve toplamda 156 şirket CDP Global A Listesi’ne girmeye hak kazandı.

CDP Global A Listesi’nde Türkiye’den İki Şirket

İklim değişikliği ile mücadele konusunda üstün performans göstererek “CDP Global A Listesi”ne girebilen şirketler içerisinde bu sene Türkiye’den de iki şirket yer aldı: Arçelik A.Ş. ve T.Garanti Bankası A.Ş.

Türkiye’de Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından yürütülen CDP İklim Değişikliği ve CDP Su programlarına yanıt vererek, tüm dünyada aynı anda iki program kapsamında CDP Global A Listesi’ne girmeye hak kazanan sadece 25 şirket bulunuyor. Bu şirketlerden biri de büyük bir küresel başarıya imza atan Arçelik A.Ş. oldu.

Tüm dünyada CDP Su Programı kapsamında Global A Listesi’ne girmeye hak kazanan 73 şirketten biri ise üstün başarı göstererek liderler sıralamasına giren T.Garanti Bankası A.Ş. oldu.

CDP Türkiye İklim Konferansı ve Ödül Töreni 28 Kasım’da Zorlu PSM’de

CDP İklim Değişikliği ve Su programının Türkiye sonuç raporları 28 Kasım tarihinde Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek etkinlikle açıklanacak. CDP Global A ve CDP Türkiye liderlerine bu etkinlikte ödülleri takdim edilecek.

Dünya liderleri arasına girmeye hak kazanan Türkiye’den iki şirkete de Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından yürütülen CDP Türkiye operasyonunun 2017 yılı sonuçlarının açıklanacağı “CDP Türkiye İklim Konferansı ve Ödül Töreni” sırasında ödülleri sunulacak. 28 Kasım’da Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek törende şirketlerin ödülleri TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik tarafından takdim edilecek.

Paul Dickinson: “Bu şirketler iklim değişikliği konusunda atılması gereken güçlü adımları atarak gerekli dönüşümü hızlandırıyorlar”

CDP Yönetim Kurulu Başkanı Paul Dickinson CDP Global A Listesi’ne girmeye hak kazanan şirketlerle ilgili, “2017 yılında Global A Listesi’ne girmeye hak kazanan tüm şirketleri kutluyorum. Bu şirketlerin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltma ve sürdürülebilir bir ekonomiye geçiş için fırsatları değerlendirme konusunda aksiyon aldıklarını görebilmek bizler ve diğer şirketler için oldukça ilham verici. Bu şirketler iklim değişikliği konusunda atılması gereken güçlü adımları atarak gerekli dönüşümü hızlandırıyorlar.” dedi.

Melsa Ararat: “Küresel rekabete açık şirketlerimiz iklim değişikliği ve su yönetimi konusunda çok iyi performans gösteriyorlar”

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve CDP Türkiye Direktörü Melsa Ararat konuyla ilgili, “Yasa ve düzenlemelerin beklentileri ne olursa olsun gerek ürün ve hizmet piyasasında gerekse finansman piyasasında küresel rekabete açık şirketlerimiz iklim değişikliği ve su yönetimi konusunda çok iyi performans gösteriyorlar. Arçelik’in hem iklim değişikliği hem su yönetiminde dünyanın en iyi 25 şirketi arasına girmesi onun rakipleriyle arasını açacak ve gerek yatırımcılar gerekse tüketiciler nezdinde değerini artıracaktır. Garanti Bankası da su yönetiminde dünyanın en iyi 73 şirketi arasına girerek borç verme süreçlerindeki titizliğini ve uzun vadeli riskleri yönetme becerisini göstermiş oldu. Bu başarıları onları uluslararası kreditörler nezdinde daha güvenilir kılacak ve yeni ekonomik modellerinin hayata geçmesinde güvenilir bir ortak olma konumlarını güçlendirecektir. Bu şirketlerimizin başarısının diğer şirketlerimize örnek olmasını ve hükümetimizi Paris anlaşmasının yürürlüğe konması konusunda yüreklendirmesini diliyorum.” dedi.

Türkiye’den CDP Global A listesine girmeye hak kazanan iki şirketin CEO’su konuyla ilgili görüşlerini aşağıdaki cümlelerle aktardı:

Arçelik A.Ş. CEO’su Hakan Bulgurlu: “Karbon nötr bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz”

Arçelik A.Ş. CEO’su Hakan Bulgurlu, “Küresel ısınmaya karşı mücadelede şirketlerin büyük sorumluluğu var. Arçelik olarak bu sorumluluk bilinciyle, bütünsel bir strateji izliyoruz. Su ve enerji verimliliğinde öncü ürünlerimizle; üretimde enerji, su kullanımı ve atık yönetimindeki projelerimizle döngüsel ekonomi çözümlerine odaklanarak daha fazla değer yaratmayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımızın uluslararası kuruluşlarca takdir görmesi bizi gururlandırıyor. Çevresel risk değerlendirmesinde en prestijli uluslararası platform olan CDP’nin Global A Listesi’ne bu yıl 3’üncü kez girmeyi başardık. Aynı zamanda CDP Su Global A Listesi’ne de ilk kez giriş yaptık. Böylece dünyada her iki listeye girmeye hak kazanan 25 şirket arasında yer alırken, bu başarıyı elde eden ilk ve tek Türk şirketi olduk. Karbon nötr bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

T.Garanti Bankası A.Ş. CEO’su Fuat Erbil: “Her yıl, açıkladığımız ve denetim aldığımız veri miktarını artırdık”

T.Garanti Bankası A.Ş. CEO’su Fuat Erbil ise, “CDP Programı’nın iş dünyasına şeffaflık çağrısına, Program 2011’de Türkiye’deki faaliyetlerine başladığından beri olumlu yanıt veriyoruz. Her yıl, açıkladığımız ve denetim aldığımız veri miktarını artırdık. 2015 yılında bu çağrıya yanıt vermenin yanında arka çıkmaya ve CDP Water Programı’nın ana sponsorluğunu üstlenmeye karar verdik. Aynı zamanda CDP Su Programı’nın A listesine dünya genelinde giren 73 şirketten biri olduk ve CDP İklim Değişikliği Programı’nda -A- alarak Türkiye’deki Liderlik ödülüne layık görüldük. Savunucusu ve destekçisi olduğumuz bir programın iki ayrı başlığında birden yıllardır ilk sıralarda değerlendirilmek bizleri çok mutlu etti. Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla sayıda şirketle birlikte bu gururu paylaşmayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

CDP 2017 A Listesi’ne giren diğer şirketler ve yanıt veren tüm şirketlerin derecelendirme sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz: https://www.cdp.net/en/scores-2017

CDP’nin “Tracking progress on corporate climate action” rapor serisinin ikincisi de yayınlandı. Bu yılki rapor tüm dünyada şirketlerin iklim değişikliğine yönelik çok daha güçlü ve uzun süreli hedefler belirlediklerini ve düşük karbonlu ekonomiye geçişin inovasyon ve yeni teknoloji yatırımlarını da beraberinde getirdiğini gösteriyor.

Rapora CDP websitesinden ulaşılabilir: https://www.cdp.net/en/research/global-reports/tracking-climate-progress-2017

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu