Son Haberler

ÇEDAŞ’ın Yüksek Gerilim Laboratuvarı Hizmete Girdi

‘Enerjinin Yıldızları Projesi’ çerçevesinde ÇEDAŞ’ın Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurduğu ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’ hizmete girdi.

Cengiz ve Koloğlu Holding’in elektrik dağıtım sektöründe hizmet veren üç şirketi tarafından, sektörün nitelikli eleman ihtiyacına çözüm üretmek hedefiyle hayata geçirilen Enerjinin Yıldızları Projesi’nde, ‘yıldızların’ eğitimi başladı. Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) tarafından Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışı törenle yapıldı.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan Mesleki Eğitim Protokolü çerçevesinde, AB standartlarında kurulan laboratuvarda öğrenciler uygulamalı eğitim fırsatına sahip olacak. Proje çerçevesinde yeniden hayat bulan Yüksek Gerilim Dalı’nda bu yıl 16 öğrenci eğitim alacak.

İlk Adım 27 Haziran’da Atıldı

Elektrik dağıtım sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek üzere MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ arasında 27 Haziran 2018’de yapılan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ne imza atılmasının ardından İstanbul, Antalya ve Sivas’ta projeye uygun üç okul belirlendi. Bu çerçevede Sivas’ta Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde önce sektörün ihtiyaç duyduğu ‘Yüksek Gerilim Dalı’ bölümü açıldı. Ardından da öğrencilerin uygulamalı eğitimi için ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’ kurulması yönünde hızla çalışma başlatıldı.

Avrupa Birliği standartlarına sahip laboratuvar 2018-2019 eğitim öğretim yılına yetiştirilirken, söz konusu okulda toplam 16 öğrenci Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih etti. Elektrik dağıtım sektörüne ‘yıldızlar’ yetiştirecek Yüksek Gerilim Dalı’nda öğrencilere uygulamalı eğitim vermeye başlayan Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışı da 11 Aralık Salı günü gerçekleştirildi.

Salih Ayhan: “Okul-sanayi işbirlikleri artmalı”

Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan törende Sivas Valisi Salih Ayhan, MEB Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, MEB Kalite Geliştirme Daire Başkanı İsmail Güler, MEB Bilgi İşlem Daire Başkanı Hamdi İçer, ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci hazır bulundu.

Törende konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Türkiye’de başarılı olamayan öğrencileri aileleri meslek liselerine gönderirdi. Oysa erken yaşta meslek edinmek, insanı güçlendirir. Okul-sanayi işbirlikleri arttıkça aranan eleman sorunu da çözülecektir. Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geldiğimde öğrencilerin heyecanını gördüm ve ben de oldukça heyecanlandım. Hem öğrencilere hem ülkeye kazandırdıkları için Cengiz ve Koloğlu şirketler grubuna teşekkür eder, çalışmanın başka okullarda da geliştirilmesini dilerim.” dedi.

İsmail Güler: “Öğrencilere staj ve istihdam, öğretmenlere iş sağlayacak”

MEB Kalite Geliştirme Daire Başkanı İsmail Güler de, “Enerjinin Yıldızları Projesi, öğrencilere staj ve istihdam, öğretmenlere iş imkânı vermesi açısından oldukça önemli bir girişim. Biz bakanlık olarak mesleki ve teknik lisede okuyan öğrencilerimizin okurken sektörle iç içe olmaları taraftarıyız. Bu şekilde istihdam ve eğitim arasında da bir ilişki kurabiliriz. Ben de böylesi bir projeye ön ayak oldukları için Cengiz ve Koloğlu şirketler grubunun dağıtım şirketlerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Niyazi Kıvılcım: “Öğrencilerimizi yalnız bırakmayacağız”

Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih eden öğrencilerin, elektriğin üretiminden, iletim ve dağıtımına kadar tüm kademeleri laboratuvarda uygulamalı olarak görme fırsatına sahip olacağını dile getiren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Niyaz Kıvılcım da, “Biz, bu özel bölümde, özel eğitim alan öğrencilerimizi yalnız bırakmamaya kararlıyız. Bir yandan ÇEDAŞ’ta bu işin ehli olan arkadaşlarımız mentorluk yaparak öğrencilerimiz ile deneyimlerini paylaşırken diğer yandan da başarılı öğrencilere burs vererek destek oluyoruz. Yine bu dalda eğitim alan öğrencilerimize staj imkânı da sunarken iş hayatına ilk adımı atmaları konusunda da yanlarında yer alıyoruz. Bizlerin mesleki tecrübesi ile değerli öğretmenlerimizin bilgi ve birikimlerini aynı potada eriten Enerjinin Yıldızları projemizin Türk eğitim sistemine, öğrencilerimize, sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencilere Staj İmkânı ve Burs

Enerjinin Yıldızları Projesi çerçevesinde Yüksek Gerilim Dalı’nda öğrenim gören öğrenciler, ÇEDAŞ’ta staj yapma imkânına da sahip olacak. Proje kapsamında başarılı öğrencilere iki yıl boyunca aylık 500 TL burs da verilirken, burs aldıkları süre kadar da istihdam garantisi sunulacak. Eğitim süresince ÇEDAŞ’ın yöneticileri, kuruma özel derslerde bilgi birikimi ve deneyimlerini öğrencilere aktaracak ve mentorluk yapacak.

Kapanan Yüksek Gerilim Dalı AB Standartlarında Dönüyor

Proje ile malzeme fiyatlarının yüksek olması ve sektörden yeterli destek almadığı için meslek liselerinin elektrik bölümünde kapatılan ‘Yüksek Gerilim Dalı’ da yeniden eğitim sistemine kazandırılmış oldu. Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih eden öğrencilere, laboratuvarlarda elektriğin üretiminden, iletim ve dağıtımına kadar tüm kademeleri uygulamalı olarak öğretilecek. Söz konusu proje sektörün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretirken mezun olan çocuklar da tehlikeli meslekler sınıfında yer alan bu alanda uygulamalı eğitim aldıkları için daha yüksek ücretle ve güvenli olarak sektöre ilk adımlarını atacaklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu