Son Haberler

ÇELİK İHRACATINDA İYİ HABER

Türkiye’nin miktar bazındaki 11 aylık çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 artışla 14,9 milyon tona ulaştı.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2016 yılı Ocak-Kasım dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 artışla 14,9 milyon tona ulaştı. Sektörün aynı dönemde değer bazındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,5 düşüşle 8,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik ihracatındaki iyileşme sinyalleri yeni yıl için sektöre umut oldu. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre Kasım ayı ihracatı miktarda yüzde 11 artışla 1,3 milyon ton, değerde ise yüzde 12,1 artışla 742 milyon dolara ulaştı. Sektörün Ocak-Kasım dönemindeki ihracatı ise miktar bazında 14,9 milyon ton, değer bazında 8,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde miktar bazında çelik ihracatı yüzde 1,5 artış gösterdi. Yaşanan artışta en önemli rolü ise Yemen, İsrail ve Mısır’ın yanı sıra İspanya ve Hollanda üstlendi.

Demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2016 yılının on bir aylık dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 15,7 milyon ton, değer bazında ise 10 milyar dolar oldu.

En Fazla Çelik İhracatı Ortadoğu’ya

Ocak-Kasım dönemindeki çelik ihracatı bölgeler bazında incelendiğinde; liderliği 4,8 milyon tonla Ortadoğu sürdürdü. Söz konusu dönemde artış trendini devam ettiren Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yüzde 26,5 yükselişle 3,2 milyon tona ulaştı. Ortadoğu ve Avrupa Birliği’ni 2,2 milyon tonluk ihracatla Kuzey Amerika ve yüzde 4 artış ile 2,1 milyon tona ulaşan Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

Söz konusu on bir aylık dönemde en fazla miktar artışı yaşanan ülkeler Yemen, İsrail, Mısır, İspanya ve Hollanda olurken; en fazla azalış ise Irak, Peru, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya ve Fas’a yapılan ihracatta gerçekleşti.

Lider Ürün İnşaat Çeliği

On bir aylık dönemde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasına bakıldığında; ilk sıradaki ürünün 6,4 milyon tonluk ihracat ile inşaat çeliği olduğu gözlendi. İnşaat çeliğini; 1,8 milyon tonla yassı sıcak, 1,6 milyon tonla dikişli boru ile 1,3 milyon tonla profil takip etti. Ocak-Kasım ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında en çok artış yakalanan ilk üç ürün; yassı sıcak, filmaşin ve yassı soğuk olarak sıralandı.

“Tüm olumsuz koşullara rağmen ihracatımızı artırmayı başardık”

Türk çelik sektörünün ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “2016 yılının son ayına girerken geçmiş on bir aylık dönemde karşı karşıya kaldığımız tüm olumsuz koşullara rağmen ihracatımızı artırmayı başardık. Kasım ayı ihracatında yakaladığımız miktarda yüzde 11, değerde ise yüzde 12,1’lik artış yılsonu hedefimiz için bize umut verdi. Ocak-Kasım döneminde; Yemen, İsrail, Mısır, İspanya ve Hollanda miktar bazında en fazla ihracat artışı gerçekleştirdiğimiz ülkeler oldu.” dedi.

“Kur artışı sektörün rekabetçiliğini olumsuz etkiliyor”

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve belirsizliğin ihracatçıları zorlayacağına değinen Namık Ekinci, “Her ne kadar döviz kurundaki artış ihracat gelirini artırıyor gibi görünse de yüksek kur, iç talepte daralmaya yol açmakta ve firmalarımızın ithal girdi maliyetlerini artırmaktadır. Ayrıca firmalarımızın borç ve kredilerinin büyük kısmı döviz bazlı olduğu için kur artışı, sektörün rekabetçiliğini olumsuz etkilemektedir. Temennimiz kurun kısa bir sürede düşüp normal bir seviyeye gerilemesidir.” diye konuştu.

ÇETAM Önemli Bir Katma Değer Yaratacak!

Ekinci, “Birlik olarak geçtiğimiz ay sektörün ilk bağımsız merkezi olan Çelik Test ve Araştırma Merkezi’ni açtık. Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan çelik sektörümüz ile otomotiv, makine imalat, gemi inşa, beyaz eşya ve çelik kullanan diğer sektörlerin gelişiminde önemli bir rol oynayacak olan ÇETAM’ın ülkemiz için önemli bir katma değer meydana getireceğine inanıyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.


Beşiktaş Günlük Kiralık
bayrampaşa Günlük Kiralık
başakşehir Günlük kiralık
Bakırköy Günlük kiralık
Bağcılar Günlük kiralık
avcılar Günlük kiralık
şile Günlük kiralık
ataşehir Günlük kiralık
arnavutköy Günlük kiralık
üsküdar Günlük kiralık
ümraniye Günlük kiralık
tuzla Günlük kiralık
sultanbeyli Günlük kiralık
sancaktepe Günlük kiralık
pendik Günlük kiralık
maltepe Günlük kiralık
kartal Günlük kiralık
kadıköy Günlük kiralık
çekmeköy Günlük kiralık
Beykoz Günlük kiralık
adalar Günlük kiralık
avrupa Günlük kiralık
anadolu Günlük kiralık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu