Son Haberler

ÇELİK SEKTÖRÜNDE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

Çelik sektörü sorunların çözümü için bir araya geldi. Toplantıda konuşan ÇİB Başkanı Ekinci: “Çelik sektörünün sorunları ortak akıl ile aşılabilir.” dedi.

Zor bir yılı geride bırakan ve yeni yılda kayıpları en aza indirmeye odaklanan Türk çelik sektörü, Çelik İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen sektör buluşmasında bir araya geldi. Türk çelik sektörü 2015 yılında ihracat ve üretimde yaşadığı kayıpları 2016 yılında minimuma indirmek için Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) organizasyonuyla buluşan sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri sorunlarını dile getirdi.

Toplantıya, Ekonomi Bakanlığı temsilcileri, Çelik İhracatçıları Birliği yönetimi, sektörün ilgili sivil toplum kuruluşları Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, Çelik Boru İmalatçıları Derneği ve Exim Bank temsilcileri yöneticileri ile sektörün önde gelen firmalarında üst yöneticiler katıldı.

Sorunların çözümü için izlenmesi gereken stratejilerin tartışıldığı toplantıda, ortak komiteler kurulması kararı alındı. Toplantının ev sahipliğini üstlenen Çelik İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Türk çelik sektörünün geleceği için ortak akılla hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Toplantının açılışını yapan ve moderatörlüğünü üstlenen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Türk çelik sektörünün mevcut durumunu ortaya koymak, sektörün gerek üretim gerekse ihracatını engelleyen sorunları ve bu sorunların çözümü için izlenecek yolları belirlemek amacıyla bir araya geldiklerini belirtti.

namık_ekinci“Sektörümüzü tekrar ayağa kaldırmak için birlik olma vakti gelmiş, hatta geçmeye başlamıştır”

Namık Ekinci sözlerine şöyle devam etti: “Sektörümüz 2015 yılını başta sektörel sorunlar olmak üzere küresel piyasalardaki olumsuz ekonomik ve siyasi koşullar nedeniyle oldukça zor bir şekilde tamamladı. Bu sorunlara bir de yurt içindeki birçok olumsuz şartlar da eklendiğinde ihracat ve üretimimiz beklentimizin çok altında kaldı. Çelik İhracatçıları Birliği olarak olumsuz sürecin 2016 yılında devam etmemesi, sektörümüzün bu sorunları en az zararla atlatabilmesi ve kayıplarımızın telafisi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türk çelik sektörünün gelişimine katkı sağlayacak raporlar hazırlıyor, MATİL şirketimiz ile Çelik Test ve Araştırma Merkezi (ÇETAM) kurulması projemizi yürütüyor, teknik eğitim faaliyetleri düzenliyor ve ticari heyetler organize ediyoruz. Sektörümüzün önde gelen sivil toplum kuruluşları ve temsilcileri, Ekonomi Bakanlığından katılımcılarımızla bir araya geldiğimiz bu sektör buluşmamız da bunlardan bir tanesi. Sektör temsilcilerimizin görüş ve önerilerine her zaman açığız. Türk çelik sektörümüzün yeni yılda her zamankinden daha güçlü ve istikrarlı bir yapıya kavuşması için güçlerimizi birleştirmeliyiz. Şirketlerin menfaatleri açısından değil, Türk çelik sektörünün geleceği için olaylara bakmalıyız. Sektörümüz çok zor durumda ve ortak menfaatlere göre hareket etmezsek bu durum sektörün sonunu getirebilir. Bu nedenle sektörümüzü tekrar ayağa kaldırmak için birlik olma vakti gelmiş, hatta geçmeye başlamıştır.”

Toplantıda, Türk çelik sektörünün üretim ve ihracatını düşüren, ticaretini zorlaştıran MENA bölgesindeki pazar daralmaları, Çin’in neden olduğu haksız rekabet, ana ihraç pazarlarının ithal ikamesi için kendi sanayilerini kurmaları, ithalatın artışı, olası İran tehdidi ve sektörün haksız ticaret önlemlerine maruz kalması ana sorunlar olarak paylaşıldı.

Sektör temsilcilerinin de özel olarak sorunlarını dile getirdiği toplantıda Mısır’ın uygulamaya başlamayı planladığı kayıt sisteminin sektöre olumsuz yansımaları, yerli ürün kullanımının desteklenmesi, dâhili işleme rejiminin yeniden düzenlenmesi, mevzuat düzenlemeleri ve Eximbank’ın ‘ihracatçı‘lara uyguladığı sistemler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

2016 Stratejileri Masaya Yatırıldı

Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen buluşmada, Türk çelik sektörünün mevcut durumu, maruz kaldığı sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Sektör temsilcilerinin görüşlerinin dinlendiği toplantıda, 2016 yılında sorunların çözümü için izlenmesi gereken stratejiler masaya yatırıldı.

2016 yılı itibariyle ihracatın artırılması, rekabet gücü ve katma değerin yükseltilmesinin yanı sıra farklılaşma, ürün gamını çeşitliliğini artırma ve yeni pazarların önemi toplantıda öne çıkan diğer konu başlıkları oldu.

Toplantı boyunca gündeme gelen tüm sorunların çözümü için ortak hareket kararı alan sektör temsilcileri, konularla ilgili çalışmalar yürütmesi için komiteler belirledi. Sorunların çözümü için faaliyetlerine devam eden Ticaret Önlemleri, İletişim ve Ticaret Geliştirme Komitelerine ek olarak sektörün durumunu ortaya koyacak SWOT Analizi, Çelik ve Çelik Ürünleri Mutabakat ile Mevzuat Komiteleri kurulmasına karar verildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu