Son Haberler

ÇİMENTO SEKTÖRÜ İHRACATTAN UMUTLU

2017 yılının ilk 4 aylık çimento rakamları açıklandı. Çimento sektöründe iç satışlarda düşüş var, ihracat ise umut veriyor…

Çimento sektörünün 2017 yılı ilk 4 aylık rakamları açıklandı. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) paylaştığı verilere göre, bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %12,6’sı ihraç edilirken iç satışlarda %5,3 oranında düşüş yaşandı. 2017 yılının ilk 4 ayında çimento üretiminde, geçen yılın aynı dönemine oranla %5,9‘iuk bir düşüş yaşandı. Bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %12,6’sı ihracata konu oldu. Yine 2017 yılı Ocak-Nisan döneminde iç satışlarda %5,3, ihracatta ise %0,3’lük düşüşler gerçekleşti.

Nisan Ayında Çimento İhracatı 724 Bin Ton

Rakamlara dair değerlendirmede bulunan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün; “2017 yılı ilk 4 aylık döneminde hava koşullarının geçen yılın aynı dönemine nazaran daha sert geçmesi bu düşüşlerin en önemli sebebidir. Bölgesel bazda ise, iç satışlarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri dışındaki bölgelerde düşüş yaşanmıştır. Ancak ihracatımız umut vericidir. 2017 yılı Nisan ayında 724 bin ton çimento ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bunun 130 bin tonu ABD’ye, 113 bin tonu Suriye’ye gönderilmiştir. Çimento sektörü olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemize döviz girdisinde önemli rol üstleniyoruz. Ekonominin can damarı olmaya devam ediyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 1957 yılında dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 51’i entegre, 15’i öğütme tesisi olmak üzere, toplam 66 kuruluşu temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu