Son Haberler

Çimento Sektöründe İhracat Verileri Açıklandı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından sektörün ilk 9 aylık verileri açıklandı.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi çimento sektörünün Ocak-Eylül verileri Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından açıklandı. Rapora göre, üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 10,1’i ihracata konu olurken bölgesel bazda yapılan satışlarda en büyük artış Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nde görüldü.

En Çok İhracat Artışı Senagal, ABD ve Gine’de Yaşandı

2017 yılının ilk aylarında yaşanan zorlu kış şartlarının, bu yıl yaşanmaması sebebiyle yılın ilk 2 ayında satışlarda yüzde 31’lik büyüme yaşandı. Satışlar, Mart ve Nisan aylarında aylık bazda yüzde 4 ve yüzde 8 artarak normal seyrine döndü. Ancak Mayıs ayından itibaren son 4 ayda Ramazan ayı ve Bayramların etkisiyle satışlar aylık bazda azaldı ve Ağustos ayı sonu itibariyle devre bazında da eksi olarak gerçekleşti. Eylül ayında üretim ve satışta, geçen ay kadar yüksek olmasa da düşüş devam etti.

Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla çimento ihracatında %27, klinker ihracatında ise %53 artış yaşandı. TUİK verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Eylül döneminde, çimento ve klinker ihracatının en çok arttığı ülke Senegal olurken; bu ülkeyi ABD ve Gine izledi. İhracat oranlarının yükseldiği diğer pazarlar arasında da Haiti ve Gana yer aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu