Çimento Sektörünün İlk 6 Aylık Verileri Açıklandı | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Çimento Sektörünün İlk 6 Aylık Verileri Açıklandı | Enerji ve Maden Dergisi

16 Eylül 2018
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , ,

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından sektörün ilk 6 aylık verileri açıklandı. 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde çimento üretimi, geçen yıla göre yüzde 4,45 oranında arttı.

Çimento sektörünün ilk 6 aylık verileri Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından açıklandı. Türkiye ekonomisinin lokomotifi çimento sektörünün Ocak-Haziran verilerine göre; çimento üretimi, geçen yıla göre yüzde 4,45 oranında arttı. Aynı dönemdeki üretimin yüzde 9,9’u ihraç edildi. İç satışlarda yüzde 5,4 artış yaşanırken; bölgesel bazda yapılan satışlarda en büyük artış Ege Bölgesi’nde görüldü.

“İhracatımızı (çimento+klinker) en çok arttırdığımız ülke Senegal oldu”

Raporla ilgili değerlendirmede bulunan Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “2017 yılının ilk aylarında yaşanan zorlu kış şartlarının, bu yıl yaşanmamasıyla yılın ilk 2 ayında satışlarda yüzde 31’lik büyüme yaşandı. Satışlar Mart ve Nisan aylarında aylık bazda yüzde 4 ve yüzde 8 artarak normal seyrine döndü. Ancak Mayıs ve Haziran aylarında Ramazan ayının da etkisiyle satışlar aylık bazda yaklaşık yüzde 9-12 aralığında azaldı ve yıllık satış artışı baz etkisi ile yüzde 5,4 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde, ihracatımızı (çimento+klinker) en çok arttırdığımız ülke Senegal oldu. Bu ülkeyi Haiti ve ABD izledi. İhracatımızı artırdığımız diğer pazarları ise Gana ve Gine olarak sayabiliriz.” şeklinde konuştu.

Comments are closed.