Son Haberler

ÇİMSA’DAN İKİNCİ BÜYÜK YATIRIM

Çimsa, 2015 yılında ikinci büyük yatırımı Eskişehir Fabrikası’nda yapacak. Çimsa, 55 milyon dolarlık yatırımı ile beyaz çimento üretecek.

Gri çimentonun yanı sıra beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye’de çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmeyi amaçlayan Çimsa, Eskişehir Fabrikası’nda beyaz çimento üretimi için 55 milyon dolarlık yeni yatırım kararını açıkladı.

Çimento ve yapı malzemeleri üreticilerinden Çimsa, Afyon’da yılda 1,5 milyon ton klinker kapasiteli yeni çimento fabrikası yatırımının ardından, 2015 yılının ikinci büyük yatırımını Eskişehir Fabrikası’nda yapacak. 55 Milyon dolar değerindeki yatırım için çalışmalar 2015 yılının son çeyreğinde başlayacak.

Hem Gri Hem Beyaz Klinker Üretecek

Çimsa, 2017 yılının birinci çeyreğinde tamamlamayı planladığı yatırım ile mevcut durumda gri klinker üreten Eskişehir Fabrika I. Üretim Hattı’nın hem gri hem beyaz klinker üretecek şekilde (convertible) modifikasyonunu yapmayı planlıyor.

Toplam gri klinker üretim kapasitesi yıllık 1,4 milyon ton olan fabrikada bu yatırım sonucunda I. Üretim Hattı, global pazar koşullarına göre gri ya da beyaz klinker üretim esnekliği sağlanarak yıllık 415 bin ton beyaz klinker üretebilecek kapasiteye sahip olacak. Çimsa Mersin Fabrikası’nın beyaz klinker üretim kapasitesinin yanı sıra Çimsa Eskişehir Fabrikası üretimi ile birlikte Çimsa’nın yıllık beyaz klinker üretim kapasitesi 1 milyon 565 bin tona çıkacak.

“Yatırımlarımıza İstikrarlı Bir Şekilde Devam Ediyoruz”

Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, “Çimsa’da büyümeyi sürdürülebilir kılmak için, değişen global koşullarda, müşterilerimizin ve çalışanlarımızın farklılaşan ihtiyaçlarına yönelik, iş ortaklarımızla birlikte geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle hızlı bir şekilde çözüm üretmek hedefiyle çalışıyoruz. Ülkemize, toplumumuza ve sektörümüze daha fazla fayda sağlamak amacıyla yatırımlarımıza istikrarlı bir şekilde devam ediyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu