Son Haberler

ÇİN G20 ZİRVESİ’NDE ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK!

BRIC kısaltmasının isim babası ekonomist Jim O’Neill, G20 Zirvesi’nde Çin’in, ekonomik işbirliğinin teşvik edilmesinde çok önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Goldman Sachs’ın baş ekonomistliğini yapan, günümüzün İngiltere Hazine Müsteşarlığı Ticaret Sekreteri O’Neill, haber ajansı Xinhua’ya konuyla ilgili olarak özel bir demeç verdi. G20 Zirvesi’nin gelişmekte olan ekonomilerin büyümesine destek vermesini beklediğini söyleyen O’Neill, “Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi. Satın alma paritesi gibi bazı kriterler itibarıyla dünyanın en büyüğü olmaya da çok yakın.” dedi.

Gelişmekte olan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’i tarif eden ‘BRIC’ kısaltmasının isim babası ekonomist Jim O’Neill, G20 Zirvesi’nin ev sahibi Çin’in, ekonomik işbirliğinin teşvik edilmesinde “çok önemli bir rol” oynayacağını söyledi.

Çin’in bazı zorluklara rağmen 1.3 milyar insanın refah ve zenginliğini artırmada “dikkat çekici bir başarı” elde ettiğini vurgulayan O’Neill, “Çin’in, gelişmekte olan dünyanın diğer ülkelerinin de benzer yolda istikrarlı ilerlemelerine ve dünyanın daha müreffeh bir ekonomiye kavuşması için katkı yapacağına inanıyorum.” diye ekledi.

“Ortak bir mutabakata ihtiyaç var”

“Küresel ekonomik büyümeyi sürdürmek için ortak bir mutabakata ihtiyacımız var.” diyen O’Neill sözlerini şöyle sürdürdü: “Mutabakatın aynı politikalarla yapılması şart değil. Ancak dünyanın farklı yerlerinden gelen ilgili politikalara dair ortak bir mutabakata ihtiyaç var. Hangzhou’da gerçekleştirilecek G20 Zirvesi uluslararası topluluğun ekonomik rolüne dair yaklaşımda bir değişik olacağına işaret ediyor. Çin’in ilk kez ev sahipliği yapacağı bu etkinlik, küresel ekonomik yönetişimde tarihi bir sayfa açacak.”

Süper Bakteri Tehdidi

O’Neill, aynı zamanda antibiyotiklere karşı direnci artan süper bakteri tehdidiyle başa çıkmak için kurulan Antimikrobiyal Direnç Araştırmaları’nın başkanlığını da yürütüyor.

Yapılan araştırmaların bu tehlikenin dünya ekonomisine maliyetinin 2050 yılı itibarıyla 20 trilyon ABD Doları’nı bulabileceğine dikkat çeken O’Neill, sözlerini şöyle noktaladı:

“Harekete geçilmemesi halinde, süper bakteriler her yıl, bir milyonu Çin’de olmak üzere, 10 milyon insanın ölümüne yol açabilir. Araştırmanın Londra’da ortaya çıkarılan bulguları, G20 Zirvesi’ne de taşınacak. Konuyla ilgili görüşmeler devam ediyor. G20 Zirvesi’nde yeni ilaçlar için gerekli paranın nasıl bulunacağını da konuşacağız. Şimdiden başlayan tartışmalar, Zirve’den konuyla ilgili bir uzlaşma kararı çıkacağı yönündeki umutlarımızı arttırıyor.” (Xinhua)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu