Son Haberler

COP 12 TARAFLAR KONFERANSI BAŞLADI!

12-23 Ekim tarihleri arasında sürecek olan BM Çölleşme ile Mücadele konferansı 195 ülkenin katılımıyla başladı.

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı’nda 195 ülke çölleşme ile mücadele için Ankara’da buluştu. 12-23 Ekim tarihleri arasında sürecek olan BM Çölleşme ile Mücadele konferansı öncesinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, BM Genel Sekreter Yardımcı ve UNCCD İcra Direktörü Monique Barbut bir basın toplantısı düzenledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuşmasında, Türkiye’nin tarihinde ilk defa ev sahipliği yaptığı BM Çölleşmeyle Mücadele Konferansı hakkında, “Küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklık günümüzün en önemli küresel meselesidir. Yer küredeki 4 milyar hektardan fazla alanı ve 110’dan fazla ülkede yaklaşık 1,5 milyar kişiyi tehdit etmektedir. Bu konferans bu açıdan çok önemlidir.” dedi.

Çölleşmeyle Mücadelede ‘Ankara Girişimi’

23 Ekim tarihinde sona erecek konferansla ilgili Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinin 12. Taraflar Konferansı’na başkanlık edecek olan Bakan Eroğlu, “Ülkemiz; Çölleşme, Arazi Tahribatı ve Kuraklık ile mücadelede geçmişte ve günümüzde verdiği desteği gelecekte de sürdürecektir. Bunun için COP12 esnasında UNCCD ile birlikte ‘Ankara Girişimi’ adı altında bir girişim başlatılacaktır.” dedi. Çölleşmeyle mücadelede ‘Ankara Girişimi’nin önemli bir kilometre taşı olacağını belirten Eroğlu, özellikle Afrika ülkelerinde kullanılmak üzere 5 milyon dolar maddi destek ve bu ülkelerdeki çölleşmeye muvaffak olan bütün elemanları, çölleşme, fidan üretimi ve benzeri konularda eğiteceklerini belirtti.

Cömert Katkılarından Dolayı Türkiye’ye Teşekkür

BM Genel Sekreter Yardımcı ve UNCCD İcra Direktörü Monique Barbut açıklamasında, “Bu konferansın Türkiye’de gerçekleşmesiyle Dünyanın Türk halkıyla nasıl dayanışma içinde olduğunu göstermiş olacağız.” dedi. Türkiye’ye cömert katkılarından dolayı teşekkür ederek devam eden Barbut, Dünyada 2 milyar hektar bozulmuş arazi bulunduğunu, her yıl 12 milyon hektarın rehabilite edilerek küresel ısınmada çok önemli adımlar atılabileceğini sözlerine ekledi.

En Önemli Küresel Mesele: Küresel Isınma, Çölleşme ve Kuraklık…

Basın toplantısı sonrasında gerçekleşen genel kurulda Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, BM Çölleşme ile Mücadele konferansının başkanı olarak seçildi. Fransa Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Nicolas Hulot, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve 195 ülkenin delegelerinin katılımı ile gerçekleşen oturum konuşmasında Bakan Eroğlu, “Bizler insanlığın geleceği adına tabiatın sesine kulak vermeli, topraklarımız çölleşmeden gerekli tedbirleri acilen almalıyız. İşte bizler, bu sese kulak vermek için bugün buradayız.” dedi. Küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklığın günümüzün en önemli küresel meselesi olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “110’dan fazla ülkede takriben 1,5 milyar kişiyi tehdit eden ‘çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklık’ sadece çevresel bir problem olmayıp; ekonomiyi, güvenliği ve kalkınmayı da olumsuz yönde etkilemekte.” diye belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu