Son Haberler

COP12 HATIRA ORMANI

UNCCD COP 12 için tesis edilen hatıra ormanında 70 bin fidan toprakla buluşturulacak…

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesinin 12. Taraflar Konferansı (UNCCD COP 12) adına hatıra ormanı tesis edildi. İlk kez Türkiye’de yapılan ve ev sahipliğini Orman ve Su İşleri Bakanlığının yaptığı UNCCD COP 12 için oluşturulan hatıra ormanında yaklaşık 70 bin fidan toprakla buluşturulacak.

Dünya’ya Güçlü Bir Mesaj Verilecek

12 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’da açılışını Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yaptığı Taraflar Konferansı 23 Ekim tarihinde sona erdi. Taraflar Konferansı neticesinde ortaya çıkacak fikirler ve alınacak kararlar ile gerek arazi bozulumunun dengelenmesi ve gerekse iklim değişikliğiyle mücadelede daha kararlı bir duruşun sergilenmesi açısından dünyaya güçlü bir mesaj verilecek.

hatıra_ormanı

COP 12’nin Dönem Başkanlığını 2 Yıl Süreyle Türkiye Yapacak

12.Taraflar Konferansı akabinde COP 12’nin dönem başkanlığı iki yıl süre ile Türkiye tarafından yürütülecek.

2023 yılına kadar, Dünyamızdaki her insan için bir fidan olmak üzere 7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı da bu önemli organizasyon için bir hatıra ormanı oluşturdu. Tesis edilen ormanda yaklaşık 70 bin fidan toprakla buluşturulacak. Atatürk Orman Çiftliği içerisinde yaklaşık 10 dekar arazide tesis edilen ormanda 80 adet saksılı boylu selvi ve 230 adet mavi selvi dikildi.

Ayrıca Elmadağ’da oluşturulan hatıra ormanına da 39 bin 500 karaçam, 20 bin sedir ve 10 bin ahlat dikilmesi hedefleniyor. Burada tesis edilen ormanda 20 bin karaçamın dikimi tamamlandı. Kalan fidanların dikim çalışması ise devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu