Son Haberler

COP12’NİN RESMİ AÇILIŞI YAPILDI

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı’nın resmi açılışı yapıldı.

12-23 Ekim tarihleri arasında ATO Congresium’da sürmekte olan BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı (UNCCD COP 12) resmi açılışında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNCCD İcra Direktörü Monique Barbut katıldı.

Yüksek düzeydeki toplantıyı 195 ülkeden bakan ve delegasyon, parlamenterler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının önemli temsilcileri takip etti.

Yüksek Düzeyli Açılış Toplantısı

BM Çölleşme ile Mücadele konferansının yüksek düzeyli açılış toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yaptı.

Erdoğan toplantının önemine dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi: “Dünyamız geçmişten miras değil, gelecekten ödünç aldığımız kıymetli bir emanettir. Biz bu emaneti eksilterek, kirleterek değil, en azından koruyarak gelecek nesillerimize teslim etmekle yükümlüyüz. Bu toplantı,  insanların bu yükümlülüğün ne kadar farkında olduğunu göstermektedir.”

“Dünyamızı çölleşme tehlikesine karşı en iyi şekilde koruyarak, gelecek nesillerin ormanı, temiz suyu, verimli toprağı olan bir dünyada yaşayabilmesi için elimizden geleni yapmak zorundayız.” diye konuşan Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu: “Çölleşme, arazi bozulması ve kuraklık birçok ülkede bir milyarın üzerindeki insanı doğrudan etkileyen, ekonomik, sosyal, çevresel ve kültürel açılardan olumsuz yansımaları olan olgulardır. Yoksullar ve kırsal bölgelerde yaşayan halklar çölleşme ve kuraklıktan en çok etkilenen kesimleri oluşturmaktadır.”

Verimli Toprak Erozyonla Akıp Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, verimli toprağın erozyonla akıp gitmesi veya kullanılamaz hale gelmesi sonucu oluşan çölleşmenin, başta gıda hakkı olmak üzere insan hakları için ciddi bir engel teşkil ettiğine vurgu yaptı. Erdoğan, “Dünyamız, her yıl 12 milyon hektar tarım alanını kaybediyor. Yaklaşık bir milyar insan yeterli beslenemiyor. Bunların çoğu toprak verimliliğinin azaldığı yerlerde yaşayan insanlar. Toprakların kötü kullanımı sebebiyle 2035 yılına kadar, küresel gıda üretiminin yüzde 12 azalması bekleniyor. Gerekli önlemlerin acilen alınmaması halinde, yetersiz beslenen insanların durumu çok daha kötüye gidecektir.” diye konuştu.

Çölleşmeyle Mücadele İçin Ankara Girişimi

UNCCD COP 12’nin, çölleşme ve kuraklıkla mücadeleyi amaç edinmiş stratejilerin, yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlerle bütünleştirilerek hayata geçirilmesini, diğer yandan doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımına dair yeni yaklaşımlar geliştirilmesini hedefleyen önemli bir uluslararası araç olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Çölleşme, Arazi Bozulumu ve Kuraklık konusuna verdiği önem ve desteği sürdürmekte kararlı olduğunu belirtti. Erdoğan, COP12 esnasında “Ankara Girişimi” adı altında başlatacakları girişimden de bahsetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara Girişimi ile ilgili “Türkiye, hâlihazırda yürüttüğü ikili ve çoklu ilişkiler kapsamında birçok ülkeye destek olmaktadır. Ankara İnisiyatifiyle birlikte bu çabaları daha etkili, kalıcı ve katılımcı hale getirmeyi, diğer ülkelerin tecrübelerini de dâhil ederek Arazi Bozulumunun Dengelenmesi hedeflerine daha hızlı ulaşılmasını öngörmekteyiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu