Son Haberler

DEĞİŞİMİN YENİ PARADİGMALARI

İş dünyası, Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Zirvesi’nde ‘Değişimin Yeni Paradigmaları’ tartışıldı.

Türkiye’nin en güçlü sürdürülebilir iş platformu olan Yeşil İş, yedinci yılında, 160’tan fazla konuşmacı, 60 oturum, 9 kulvar ve 75 çözüm ortağı ile ‘Değişimin yeni paradigmaları’nın tartışıldığı ‘Sürdürülebilir İş Zirvesi’ne dönüştü.

Yeşil İş Zirvesi yedinci yılında, 60 oturumda, 160’tan fazla konuşmacı ve 75 çözüm ortağıyla İstanbul’da gerçekleşti. Sürdürülebilir iş liderlerini bir kez daha buluşturan Yeşil İş’e bu yıl, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ilham verdiği ve bu doğrultuda yürütülen çalışmalar damgasını vurdu.

Zirve’de, Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Performans Kriterleri, Şeffaf Paydaş Diyalogları, Endüstri 4.0, Döngüsel Ekonomi, Kadının Güçlendirilmesi ve Dijital Dönüşüm gibi sürdürülebilir iş dünyası hakkında önemli konuları masaya yatırıldı.

En Önemli Sürdürülebilirlik Platformu

Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, “Daha önceki yıllarda gerçekleştirdiğimiz konferansları, 7. Zirveye hazırlık olarak nitelendiriyoruz. Yeşil İş, onlarca Çalışma Grubu üyesi ve 50’ye yakın Danışma Kurulu üyesinin aylar süren çalışmaları sonucunda şekilleniyor. Bu yıl 160’tan fazla konuşmacı, 60 oturum, 9 kulvar ve 75 çözüm ortağı ile sürdürülebilirlik konusunun tartışıldığı çok büyük bir platform olarak yoluna ‘Sürdürülebilir İş Zirvesi’ olarak devam ediyor.” dedi. Bursa, Zirve’nin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle paralel değerleri benimsediğini ve bu kapsamda uyumlu çalışmalar yürütüldüğünü de vurgulayarak, “1992 yılını milat kabul edersek, yaklaşık 25 yıldır sürdürülebilirliğin hayatın her evresinde nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini tartışıyoruz. Buna rağmen iş hayatında sürdürülemez bir gidişat var. Bu gidişatı değiştirmek için bir araya gelerek, ortak bir platform oluşturmak gerekiyordu. İşte Sürdürülebilirlik Akademisi, bunun için tüm paydaşları bir araya getiriyor. Burada edindiğimiz tecrübeleri kendi iş hayatımıza aktarmamız gerekiyor.” diye konuştu.

BİST Sürdürülebilirlik Endeksi

Zirve’de, İş Dünyası ve Yatırımlarda Sürdürülebilirlik Anlayışı başlığı altında bir konuşma yapan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz da Borsa İstanbul olarak, sürdürülebilirliği geliştirmek hedefiyle BİST’de işlem gören şirketler için BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ni hayata geçirdiklerini aktardı. Yılmaz, “Böylece şirketleri halka açık sürdürülebilirlik verilerini yayınlamaya teşvik ettik. Şirketlerin halka açık bilgilerini yayınlamadıkları sürece bu endekse girebilme şansları yok. Bunun ardından daha fazla şirketin sürdürülebilirlik verilerini açıklamaya başladığını gördük.” dedi.

Sürdürülebilirlik konusunda dünyada gönüllülük esasına dayalı bir yaklaşım olduğunu ancak bunun miadını doldurduğunu belirterek, “Artık, zorunlu yaklaşımlarının getirilmesi gerektiğini görüyoruz. Avrupa Birliği geçtiğimiz yıl bir direktif yayınladı. Çalışan sayısı 500’ü geçen büyük şirketlerin hem çevresel hem sosyal hem de insan haklarına ilişkin tüm bilgileri yayınlamasını zorunlu kıldı. Bu Türkiye’deki şirketler açısından da çok önemli. Uluslararası arenada rekabet eden şirketlerimiz, AB’nin getirdiği bu zorunluluk çerçevesinde gerekli önlemleri almazlarsa iş yaptıkları sektörlerde sıkıntı çekebilirler.” şeklinde konuştu.

Tuncer: “Sürdürülebilir dünya için döngüsel ekonomiye geçiş şart!”

Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Zirvesi’ne Stratejik Çözüm Ortağı olarak destek veren Schneider Electric’in Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer, yaptığı açılış konuşmasında, sürdürülebilirliğin tutarlı bir strateji haline gelebilmesi için döngüsel ekonomiye geçişin zorunlu olduğunu söyledi. Tuncer, “Döngüsel ekonomi daha tasarım aşamasından başlayarak, kaynak tüketimini değil kaynak yenilenmesini, atıkların yeniden kaynak haline getirilmesini amaçlıyor. İşte bu noktada şirketlere çok önemli roller düşüyor. Öncelikle enerjiyi verimli yöneten teknolojileri kullanmalı ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Atıksız ekonomi, sıfır karbon ekonomisi gibi hedefler artık iş süreçlerimizin aktif birer öğesi olmalı.” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilirlik ekseninde kadınlara özgü üstünlüklerden yeterince yararlanmak için çalışma yaşamında kadının rolünün artması gerektiğini vurgulayan Tuncer, şirketler arasında işbirliği platformlarının güçlendirilmesi ve çeşitlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Sürdürülebilir Büyümeye Dair Her Şey

İstanbul’da düzenlenen Zirve’de Kurumsal Sürdürülebilirlik Performans Kriterleri, Döngüsel Ekonomi, İnovasyon, Teknoloji, Dijital Dönüşüm, Enerji ve Enerji Yönetim Sistemleri, KOBİ’lerde Dönüşüm, Sürdürülebilir Ürünler ve Geleceğin Malzemeleri, Sürdürülebilir Belediyeler, Yeşil Tesisler, Hastaneler, Oteller ve Konutlar, Sosyal Etki, Karbon ve Su Yönetimi ana başlıklarındaki konular gerek ana kulvar oturumlarında gerekse paralel kulvarlardaki interaktif oturumlarla ele alındı.

Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Zirvesi hakkında kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu