Son Haberler

DENİZ ÜSTÜ RÜZGÂR ÇİFTLİĞİ PROJESİ

Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayacak Deniz Üstü Rüzgâr Çiftliği Projesi 2016 yılında başlayacak.

2 milyar Euro’ya mal olması beklenen ve 2016 yılında başlayacak olan Türkiye’nin ilk Deniz Üstü Rüzgâr Çiftliği Projesi, en temiz ve sürdürülebilir enerji üretim biçimi olarak kabul ediliyor. 2025 yılında tamamlanması planlanan proje kapsamında 8 ila 9 bin arasında rüzgâr türbini kullanılacak. Proje sayesinde Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 40’ı karşılanacak.

Projenin ilk aşaması yaklaşık iki yıl sürecek. Sonrasında ise Türkiye’nin sahil şeridi hakkında ayrıntılı bir araştırma yapılacak ve ihale aşamasıyla birlikte ihaleyi alan kuruluşlar 800 MW’lık üç adet deniz üstü rüzgâr çiftliği inşa edecek.

Türkiye’nin ilk Deniz Üstü Rüzgâr Çiftliği Standartları’na ilişkin değerlendirme toplantısına Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) ev sahipliği yaptı.

Toplantıda, Türkiye’nin henüz kullanılmamış 40 GW’a yakın çevre dostu rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekildi. Toplantıya, Türkiye Enerji Bakanlığı yetkilileri, Türk Standartları Enstitüsü ve Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bölümü’nden üst düzey yetkililer, Birleşik Krallık Büyükelçiliği’nden görevliler, ODTÜ ve İTÜ‘den öğretim görevlileri ve şirketlerden yöneticiler katıldı.

“6 binden fazla kişiye endüstri alanında istihdam sağlanacak.”

Toplantıda konuşan Türkiye Deniz Üstü Rüzgâr Çiftlikleri Teknik Standartları Koordinatörü Kamran Khalid Ghouri, Türkiye’nin havacılık yöntemlerini kullanarak, Birleşik Krallık ile İskandinav ülkelerinden deneyimli ortaklarla yapılacak işbirliği sayesinde, projeyi başarıyla tamamlayacağını söyledi. Projenin 2016 yılında başlamasını öngördüklerini kaydeden Ghouri, “Projenin, 2025’te tamamlanmasını bekliyoruz. Bu sürecin sonunda bütün Antalya bölgesi, elektrik enerjisi ihtiyacını karşılama konusunda kendi kendine yeter bir duruma gelecek. Üstelik 6 binden fazla kişiye de endüstri alanında istihdam sağlanacak. Böylece, Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hâsılası da değişecek.

UAÜ, ODTÜ ve İTÜ gibi üniversiteler de deprem yükü ve yüzer temel tabanları gibi ciddi sorunların çözümünde destek vermek amacıyla projeye dâhil olacak. Proje, güneş enerjisinden elektrik üretimi gibi başka projeleri de tetikleyecek. Rüzgâr gücüyle üretilecek enerji sayesinde ise güney bölgesinin tamamı, elektrik üretimi bakımından tamamen kendi kendine yeter bir duruma gelecek.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu