Son Haberler

DENİZLİ’DE ENERJİ VERİMLİLİĞİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Enervis tarafından Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) düzenlenen ve yaklaşık 45 sanayicinin katıldığı seminerde “enerji verimliliği” konusu masaya yatırıldı.

EWE Turkey Holding’in bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Enervis, geçtiğimiz günlerde Denizli’de “Sanayide Enerji Verimliliği ve Finansal Çözüm Önerileri’’ konulu bir seminer düzenledi. Denizli’nin Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) düzenlenen seminerde, sanayicilere “enerji verimliliği” hakkında önemli bilgiler verildi. Sanayide %25, binalarda %30 enerji verimliliği potansiyeline sahip Türkiye için çözüm önerilerinin konuşulduğu bu seminere, 30 firmadan yaklaşık 45 sanayici katıldı.

Sanayi ve binalarda enerji verimliliği, enerji yönetimi, sistem danışmanlığı ve uygulamaları ile birlikte yenilenebilir enerji yatırımları alanlarında faaliyet gösteren Enervis, Denizli sanayicisine yönelik düzenlediği seminerde, Türkiye sanayisinde enerji verimliliği ve finansal çözüm önerilerine dikkat çekti.

Verimlilik Artırıcı Proje ve Finansman Desteği Anlatıldı

Enervis’den Sedat Vatandaş ve Mustafa Uysal moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda, enerji verimliliği uygulamaları ve enerji verimliliği teşvikleri hakkında bilgiler verildi. Faydalı aktarımların yapıldığı seminerde katılımcılar, enerji verimliliği konulu bir video sunumu izleme fırsatını yakaladılar. Seminerde ayrıca Enervis’in finansal modeli olan EnerVAY, Verimlilik Artırıcı Proje ve Finansman Desteği hakkında da katılımcılara bilgi aktarıldı. Özellikle Denizli’de faaliyet gösteren tekstil firmalarının elektrik tesisatlarında oluşan harmoniklerin zararları ve engelleme yöntemleri ile ilgili bilgiler de detaylı olarak katılımcılarla paylaşıldı. Denizli OSB’de Enervis tarafından bir ölçüm çalışması yapılması konusu da seminerde görüşüldü.

Enervis, geçtiğimiz günlerde, Bursa ve Gebze’de faaliyet gösteren toplam 20 sanayi kuruluşunun dâhil olduğu Türkiye’de Enerji Verimliliği (Energy Efficiency in Turkey – EnEffTurN) adlı projeye imza atmıştı. Firmalara ücretsiz olarak sunulacak olan proje ile güncel enerji verimliliği mevzuatı hakkında bilgilendirme, işletmelerin enerji tüketim profillerinin ortaya çıkarılması, iyi uygulama örneklerinin değerlendirilmesi, işletmelerdeki enerji verimliliği iyileştirme projelerinin tespiti, işletme enerji yöneticilerinin enerji ön etüdü konusunda yetkinliğinin artırılması planlanıyor. EWE AG’nin geliştirmiş olduğu enerji yönetimi metodolojisini Almanya Çevre Bakanlığı’nın hibe desteği ile Türkiye’ye getiren Enervis’in bu kapsamlı projesi 2017’de tamamlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu