Son Haberler

DEPREM ÇALIŞTAYI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Boğaziçi Üniversitesi’nin iş birliğinde ‘Yüksek Binalarda Deprem Hasarı Belirlenmesi, Acil Yıkımlar ve Alınacak Tedbirler Projesi Çalıştayı’ yapıldı.

“Yüksek Binalarda Deprem Hasarı Belirlenmesi, Acil Yıkımlar ve Alınacak Tedbirler Projesi Çalıştayı”na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, açılışta yaptığı konuşmada çevre ve şehircilik alanında geniş görev ve sorumluluk üstlenen Bakanlığın faaliyetlerine değindi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, şehirlerin, kültürün renklerini yansıtan ve yaşanan zamanın çizgilerini barındıran, alt yapısı sağlam, afetlere dayanıklı ve çevreye duyarlı bir biçimde gelişmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bakan Sarı, vatandaşların yaşam kalitesini artıracak şekilde çalışmalarına hız vereceklerini, insan ve çevre dostu, estetik, katılımcı ve kendi potansiyellerini ortaya çıkartacak şehirlerin gelişmesine rehberlik ederek katkı sağlayacaklarını anlattı.

Türkiye’yi, 2023 çevre ve şehirleşme vizyonu için doğal, tarihi ve kültürel kaynaklarını koruyan ve sürdürülebilir kılan, yenilik ve teknoloji ile bütünleştiren, rekabet gücüne sahip, yaşam kalitesini yükselten bir ülke olarak tasarlamakta olduklarını söyleyen Bakan Sarı, Bakanlık olarak bu idealleri gerçekleştirmek üzere kamu-üniversite iş birliğini önemsediklerini vurguladı.

Hasar Tespitinde Günümüz Teknolojisi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, Bakanlığın, Boğaziçi Üniversitesi ile imzaladığı ortak çalışma protokolüyle ülkede herhangi bir nedenle ağır hasara maruz kalan yüksek katlı binaların hasar tespitlerinin günümüz teknolojisi ile doğru ve hızlı şekilde yapılabilmesinin hedeflendiğini söyledi. Sarı, akabinde yüksek katlı yapıların can ve mal güvenliği tehdidine mahal verilmeden güvenli bir şekilde yıkılmasına yönelik yol ve yöntemlerin belirlenmesinin amaçlandığını kaydetti.

Bakan Sarı, konuşmasında şu bilgileri verdi:

“Yapılaşmaya yönelik faaliyetler, sağlıksız yapı stokunun bertarafı ile kentsel dönüşüm çalışmaları büyük özveriyle devam ediyor. ‘Afete Hazır Türkiye’ düşüncesiyle başlayan kentsel dönüşüm hamlesiyle bugüne kadar 47 ilimizde 178 riskli alan, 467 hektarlık Kentsel Yenileme Alanı ve 8 bin 171 hektarlık Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilmiştir. Buna ek olarak 21 ilimizde 37 bin 782 hektarlık 52 Rezerv Yapı Alanı belirlenmiştir. Ayrıca 265 bin 684 konut ve 41 bin 652 iş yeri olmak üzere toplam 307 bin 336 bağımsız bölüm içeren 91 bin 213 binada riskli yapı tespiti yapılmıştır. Bu tespitler dahilinde de iş makineleri ile yapılan mekanik, yeni tekniklerin kullanıldığı teknolojik ve patlayıcılar ile yapılan patlatmalı yıkım konusunda ayrı bir uzmanlığa sahip bakanlığımızca 33 bin 412 riskli yapının yıkımı sağlanmıştır.”

Japonya’dan Birlikte Çalışma Önerisi

Şehirlerin yaşanabilir çevreye sahip, mekân ve yaşam kalitesi yüksek şekilde yapılaşmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini aktaran Bakan Sarı, Bakanlığın merkez teşkilatı ve 81 il müdürlüğü ile 18 itiraz komisyonu marifetiyle yürüttüğü çalışmalardan elde ettiği verilerin, üniversite ile ortak çalışmalarda girdi teşkil edilmesini sağladığını kaydetti.

Açılış konuşmasının ardından başlayan oturumlarda, “Türkiye kapsamında mevcut yüksek binaların envanterinin hazırlanması”, “Deprem tehlike düzeyleri, bina modelleme teknikleri ve analiz metodolojisi”, “Bina envanterinin istatistiksel değerlendirilmesi ve bina tipolojilerinin belirlenmesi” konularında sunumlar gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu