Son Haberler

Dicle Nehri Islah Çalışması Tamamlandı

Cizre’de toplu makineli çalışma tamamlandı. Dicle Nehri’nden kaynaklanacak muhtemel taşkın zararlarının önüne geçiliyor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Cizre’de Dicle Nehri’nin ıslah edilmesi gayesiyle yürütülen toplu makineli çalışma tamamlandı.

Dicle Nehri’nin ülkemiz ile Suriye arasında sınır teşkil eden kısımlarında hem muhtemel taşkın zararının önüne geçilmesi hem de kıyı oyulmalarının engellenmesi maksadıyla başlatılan toplu makineli çalışma sona erdi.

Cizre ilçe merkezinden geçen Dicle Nehri’nin ıslahı için ülkenin dört bir yanından getirilen DSİ’ye ait iş makineleri 24 saat vardiya esasında çalışarak projeyi tamamladı. İhaleye çıkılarak en az 15 milyon TL’ye mal edilecek ıslah çalışması DSİ iş makineleri ve idari imkânlarla 4 milyon TL’ye mal edildi.

“Cizre’yi Dicle Nehri’nin muhtemel taşkın zararlarına karşı korumaya aldık

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu kurum imkânlarıyla çok başarılı bir projenin ortaya çıkarıldığını kaydederek şunları söyledi:

“Gerek bakanlık gerekse de DSİ olarak sahip olduğumuz imkânları seferber etmek suretiyle Cizre’de gerçekten muazzam bir projeyi tamamladık. 14 km uzunluğunda bir alanda ıslah çalışması gerçekleştirerek Cizre’yi Dicle Nehri’nin muhtemel taşkın zararlarına karşı korumaya aldık. Islah çalışması yaptığımız alana Cizre Kaymakamlığı tarafından park ve peyzaj çalışması yapılacak ve bölge muhteşem bir esere kavuşacak. Ayrıca Dicle Nehri projesinde nehrin her iki tarafında ağaçlandırma çalışmaları da yapılabilecek.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu