Dicle Nehri Islah Çalışması Tamamlandı | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Dicle Nehri Islah Çalışması Tamamlandı | Enerji ve Maden Dergisi

10 Ocak 2018
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , , ,

Cizre’de toplu makineli çalışma tamamlandı. Dicle Nehri’nden kaynaklanacak muhtemel taşkın zararlarının önüne geçiliyor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Cizre’de Dicle Nehri’nin ıslah edilmesi gayesiyle yürütülen toplu makineli çalışma tamamlandı.

Dicle Nehri’nin ülkemiz ile Suriye arasında sınır teşkil eden kısımlarında hem muhtemel taşkın zararının önüne geçilmesi hem de kıyı oyulmalarının engellenmesi maksadıyla başlatılan toplu makineli çalışma sona erdi.

Cizre ilçe merkezinden geçen Dicle Nehri’nin ıslahı için ülkenin dört bir yanından getirilen DSİ’ye ait iş makineleri 24 saat vardiya esasında çalışarak projeyi tamamladı. İhaleye çıkılarak en az 15 milyon TL’ye mal edilecek ıslah çalışması DSİ iş makineleri ve idari imkânlarla 4 milyon TL’ye mal edildi.

“Cizre’yi Dicle Nehri’nin muhtemel taşkın zararlarına karşı korumaya aldık

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu kurum imkânlarıyla çok başarılı bir projenin ortaya çıkarıldığını kaydederek şunları söyledi:

“Gerek bakanlık gerekse de DSİ olarak sahip olduğumuz imkânları seferber etmek suretiyle Cizre’de gerçekten muazzam bir projeyi tamamladık. 14 km uzunluğunda bir alanda ıslah çalışması gerçekleştirerek Cizre’yi Dicle Nehri’nin muhtemel taşkın zararlarına karşı korumaya aldık. Islah çalışması yaptığımız alana Cizre Kaymakamlığı tarafından park ve peyzaj çalışması yapılacak ve bölge muhteşem bir esere kavuşacak. Ayrıca Dicle Nehri projesinde nehrin her iki tarafında ağaçlandırma çalışmaları da yapılabilecek.”

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri