Son Haberler

DİCLE NEHRİ’NDE ISLAH ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Dicle Nehri’nden kaynaklanacak muhtemel taşkın zararlarının önüne geçmek üzere Cizre’de makineli toplu çalışma hızla devam ediyor…

Dicle Nehri’nin ülkemiz ile Suriye arasında sınır teşkil eden kısımlarında hem muhtemel taşkın zararının önüne geçilmesi hem de kıyı oyulmalarının engellenmesi maksadıyla başlatılan toplu makineli çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Şu ana kadar 14,3 km uzunluğunda sedde yapımı gerçekleştirilen projede tamamlanan bu seddenin 10 km’lik kısmının taş tahkimatı ile yaklaşık 788 bin metreküp rusubat nehir yatağından alınarak yatakta su yüzeyi oluşturuldu.

Yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanan toplu makineli çalışmayla yaklaşık 3 bin dekar arazi kıyı oyulmalarına karşı korunacak. Ayrıca bu çalışma ile Cizre’de Dicle Nehri kenarında yürütülen park ve rekreasyon çalışmalarına da katkı sağlanmış olacak.

Yasadışı Geçişler de Önlenecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bu çalışmalar aynı zamanda sınırın yasadışı yollardan geçilmesini önlemek maksadıyla ASELSAN tarafından kurulacak güvenlik sisteminin altyapısına ve güvenlik yoluna hizmet edecek.

“Sınırlarımızın güvenliğinin sağlanmasına destek oluyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ülke genelinde ıslah çalışmaları konusunda muazzam işler yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yürüttüğümüz ıslah çalışmaları ile hem muhtemel taşkın zararlarının önüne geçiyoruz hem de sınırlarımızın güvenliğinin sağlanmasına destek oluyoruz. Bakanlık olarak bu tür projelerle insanımızı ve toprağımızı korumaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu