Son Haberler

Dinar Rüzgâr Santrali’nde GE’nin Akıllı Türbinleri Kullanılacak

GE ve GÜRİŞ arasında Türkiye’nin rüzgâr enerjisi ihtiyacını karşılayacak güçlü bir işbirliği sağlandı. GE’nin 2.75-120 akıllı rüzgâr türbinleri, Türkiye’de ilk kez Güriş Dinar Rüzgâr Santrali’nde kullanılacak.

GE’nin yeni geliştirdiği yüksek üretim sağlayan 2.75-120 akıllı rüzgâr türbini Türkiye’de ilk kez Güriş’in Afyon’daki Dinar Rüzgâr Enerji Santrali’nde (RES) kullanılacak.

Güriş ile güçlü bir işbirliği sağlayan General Electric’in (GE) 31 adet 2.75-120 akıllı rüzgâr türbini, Dinar Rüzgâr Santrali’nin enerji üretim kapasitesini 115 MW’dan 200 MW’a çıkararak Türkiye’nin ‘yenilenebilir enerji‘ hedeflerini destekleyecek. GE 2.75-120 rüzgâr türbini, yük yönetimi kontrolü, düşük akustik emisyonu, verimli elektrik güç dönüştürücüsü ile güçlü bir performans sunuyor.

Tesiste yapılacak kurulum sonrası, toplam kurulu rüzgâr enerjisi gücü 4 bin 718 MW olan ankara travesti ülkemizde, GE’nin kurulu rüzgâr enerjisi gücü 2016 yılında 1.000 MW’ı aşmış olacak.

Türkiye’de ilk kez Dinar RES’te kullanılacak

General Electric (GE) enerji üreticisi Güriş’in Afyon’daki Dinar RES için GE’nin yeni geliştirdiği 31 adet akıllı GE 2.75-20 rüzgâr türbinini tedarik edeceğini duyurdu. Türkiye’de ilk kez Dinar RES’te kullanılacak türbinler ile GE’nin ülkemizdeki kurulu rüzgâr enerjisi gücünün toplamı 1 GW’ı aşacak.

General Electric ve Güriş Holding arasında Aralık ayında imzalanan anlaşma istanbul travesti kapsamında kurulacak türbinler ile Dinar Rüzgâr Enerjisi Santrali 115 megavat (MW) gücündeki sahasının kapasitesi 200 MW’a çıkarılacak. GE 2.75-120 rüzgâr türbinlerinin 120 metre rotorları sayesinde yüksek enerji üretimi sağlanacak.

Dinar Rüzgâr Enerji Santrali, Türkiye’nin 2023 yılına kadar rüzgâr enerjisi alanında 20 gigavatlık (GW) toplam kapasiteye ulaşmak ve birincil enerjinin yüzde 30’unu yenilenebilir kaynaklar ile elde etmek yönündeki hedeflerine izmir travesti ulaşmasına katkıda bulunacak.

Güriş Grup Şirketleri’nden Mogan Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman: “GE’nin enerji üretimindeki deneyimi ve yeni geliştirdiği akıllı rüzgâr türbini teknolojisinin daha fazla üretim sağlaması kararımız açısından çok etkili oldu. GE 2.75-120 rüzgâr türbinlerinin ülkemizde ilk kez Dinar tesisimizde kullanılacak olmasından ve ülkemizin enerji hedeflerine GE ile işbirliğinde katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

1000 MW’ı aşan kurulu güç

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy: “Enerji ihtiyacı gün geçtikçe artan ülkemizin rüzgâr kaynağını en verimli şekilde kullanması, ülkemizin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasında en önemli unsurlardan birini oluşturuyor. 1000 MW’ı aşan kurulu gücümüz ile ülkemizin rüzgâr enerjisi alanında 20 GW hedefinin önemli bir parçası olmanın gururunu yaşıyoruz. Güriş ile yaptığımız işbirliği ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü ileri taşımaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Güriş Enerji ile yapılan anlaşma kapsamında; taşıma ve kurulumu, ulaşım, yükleme, görevlendirmeyi yapacak olan GE, 5 yıl boyunca işletme ve bakım çalışmalarını da gerçekleştirecek. Tesis Aralık 2016’da ticari operasyona başlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu