Son Haberler

DOĞAL GAZ AĞI YURT ÇAPINDA GENİŞLİYOR

Ağrı ve Tunceli de doğal gaz konforuna kavuşuyor.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “Ağrı ve Tunceli’deki vatandaşlarımızın doğal gaz rahatlığından yararlanması için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Sektörün gösterdiği ilgiden memnunuz. 2017 yılının başında lisanslandırmayı tamamlayıp en kısa sürede doğal gazı ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Çalışmalar Tüm Hızıyla Sürüyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Türkiye’nin bütün illerinin doğal gaz konforundan yararlanabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

2002 yılından itibaren günümüze kadar, yurt çapında konutlarda ve sanayide doğal gaz kullanımın yaygınlaştırılabilmesi amacıyla, EPDK tarafından 62 dağıtım bölgesi için doğal gaz dağıtım lisansı ihalesi gerçekleştirildi.

4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu’ndan önce dağıtım faaliyetinde bulunan 7 dağıtım şirketine verilen lisanslar ile birlikte hâlihazırda toplam 69 adet “Doğal Gaz Dağıtım Lisansı” verildi. İGDAŞ’ın Çatalca bölgesini devralmasıyla 68 doğal gaz dağıtım şirketi faaliyetini sürdürüyor.

2015 yılı sonu itibariyle 69 dağıtım bölgesinde yapılan toplam yatırım tutarı yaklaşık 11,7 milyar TL’ye (KDV hariç) ulaştı. Yapılan yatırımlarla, ilgili bölgelerin kalkınmasına katkı sağlandı ve istihdam oranları arttı.

5 il; Ağrı, Tunceli, Artvin, Hakkâri, Şırnak için EPDK tarafından değişik tarihlerde çıkılan ihalelere ise yatırımcılar tarafından ilgi gösterilmedi.

Ağrı ve Tunceli İçin Süreç Yeniden Başladı

EPDK; Ağrı ve Tunceli için dezavantajları ortadan kaldırarak şartları yeniden belirledi ve ihale sürecine çıktı. Dağıtım sektörü de ihale sürecine gerekli ilgiyi gösterdi.

İşte Ağrı, Doğubayazıt ve Tunceli için yeterlilik başvurusunda bulunan şirketler…

TUNCELİ Doğal Gaz Dağıtım Lisansı İhalesi

Başvuran Şirketler:

1- AKMERCAN Turizm Taş. İnş. Güv. Sist. Tem. ve Gıda San. Dış Tic. Ltd. Şti.

2- AKSA Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.

3- SİİRT BATMAN Doğal Gaz Dağıtım A.Ş

4- AKSA VAN Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.

5- FERNAS İnşaat Anonim Şirketi

6- ALÖZ Mühendislik Nak. İnş. Pet. Otom. San. Ve Tic. Ltd. Şti.

AĞRI ve Doğubayazıt Doğal Gaz Dağıtım Lisansı İhalesi

Başvuran Şirketler:

1- AKMERCAN Turizm Taş. İnş. Güv. Sist. Tem. ve Gıda San. Dış Tic. Ltd. Şti.

2- AKSA Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.

3- AKSA VAN Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.

4- SİİRT BATMAN Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.

5- FERNAS İnşaat Anonim Şirketi

6- ALÖZ Mühendislik Nak. İnş. Pet. Otom. San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Bu konuda Sayın Başbakanımız ilk müjdeyi vermişti. Biz de kendilerinin talimatı doğrultusunda hızla süreci işlettik.

Öncellikle sektörün bölgeye ilgisini arttıracak, yatırım ve istihdam getirmesine imkân tanıyacak bir şartname hazırlıyoruz. Hamdolsun sektörümüz bizi mahcup etmedi ve yeterlilik aşamasında gereken ilgiyi gösterdi.

Ağrı ve Tunceli’deki vatandaşlarımızın doğal gaz konforundan ve rahatlığından yararlanması için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. 2017 yılının başında lisanslandırmayı tamamlayıp en kısa sürede bu illerimize doğal gazı ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Doğal Gaz Kapsamına Alınan Yeni İlçeler…

Ağrı ve Tunceli’de doğal gaz için ihale sürecine hazırlanan EPDK farklı bölgelerdeki ilçeleri dağıtım kapsamına alarak Türkiye’nin doğal gaz ağını da genişletiyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından;

1- Rize ilinde doğal gaz dağıtım faaliyeti gösteren Aksa Karadeniz Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin dağıtım bölgesinin Güneysu şehrini de kapsayacak şekilde genişletilmesi,

2- Afyon ilinde doğal gaz dağıtım faaliyeti gösteren Aksa Afyon Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin dağıtım bölgesinin İscehisar, Şuhut, Sandıklı ve Emirdağ şehrini de kapsayacak şekilde genişletilmesi,

3- Malatya ilinde doğal gaz dağıtım faaliyeti gösteren Aksa Malatya Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin dağıtım bölgesinin Doğanşehir ve Akçadağ şehirlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi,

4- Zonguldak ilinde doğal gaz dağıtım faaliyeti gösteren Akmercan Batıkar Doğal Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin dağıtım bölgesinin Çaydeğirmeni şehrini de kapsayacak şekilde genişletilmesi,

-uygun görüldü.

Böylece Rize ilinde Güneysu ilçesi, Afyon ilinde İscehisar, Şuhut, Sandıklı ve Emirdağ ilçeleri, Malatya ilinde Doğanşehir ve Akçadağ ilçeleri, Zonguldak ilinde ise Çaydeğirmeni Beldesi’ne doğal gazın ulaştırılmasına imkân sağlanmış oldu. Bu, binlerce yeni doğal gaz abonesi anlamına geliyor.

İlgili dağıtım şirketleri tarafından alt yapı yatırımlarının en kısa sürede tamamlanmasının akabinde bu ilçelerde yaşayan vatandaşların da doğal gaz rahatlığından yararlanmaları sağlanmış olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu