Son Haberler

Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrallerinde Risk Yönetimi Çalıştayı

Türkiye Enerji Vakfı’nın hazırladığı “Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrallerinde Risk Yönetimi” başlıklı çalıştay, 9 Mart 2016 Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilecek.

Türkiye Enerji Vakfı’nın hazırladığı “Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrallerinde Risk Yönetimi” rapor çalışması, TENVA Ekibi’nden Dr. Fehmi Tanrısever, Dr. Kürşad Derinkuyu ve Muhammed Külfetoğlu tarafından kaleme alındı.

“Elektrik Piyasalarında Risk Yönetimi” adlı serinin ilk çalışması olan “Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrallerinde Risk Yönetimi” başlıklı raporun tanıtım toplantısı 9 Mart 2016 Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilecek.

Raporda, Santrallerin İdeal İş Modeli Tanımlanıyor

“Elektrik Piyasalarında Risk Yönetimi” adlı serinin bu ilk çalışmasında, Türkiye’deki serbest üretici niteliğindeki ‘doğal gaz kombine çevrim santralleri‘nin (DGKÇS) doğal gaz tedarik piyasası ve elektrik satış piyasası ile olan ilişkileri göz önünde bulundurularak ve santral işletmecilerinin riskten kaçınma motivasyonuna sahip olduğu varsayılarak bu santrallerin ideal iş modeli tanımlanıyor. Bu model üzerinden, bir santral işletmecisinin doğal gaz tedarikinde ve elektrik satışında karşılaştığı miktar ve fiyat riskleri açıklanıyor. Korelasyon hesapları ve simülasyon yardımıyla santral işletmecisinin yukarıda sözü edilen risklerin yönetimlerini nasıl gerçekleştirmesi gerektiğine dair sonuçlara ve önerilere ulaşıyor.

Türkiye’nin enerji bürokrasisinin yanı sıra konuyla ilgili özel sektör temsilcilerinin ve akademisyenlerin yer alacağı tanıtım toplantısında rapor yazarlarından Dr. Fehmi Tanrısever sunum gerçekleştirecek. Rapor sunumunun hemen ardından düzenlenecek olan panel kapsamında, ‘enerji sektörü‘nün önemli temsilcileri görüşlerini paylaşacak ve raporu değerlendirecek.

“Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrallerinde Risk Yönetimi” rapor çalışması, etkinlik günü katılımcılara ücretsiz olarak dağıtılacak.

Çalıştay ücretsiz olup katılım için LCV zorunludur.

TARİH: 9 Mart 2016, Çarşamba

SAAT: 09.30 – 13.00

YER: Holiday Inn, Çukurambar, Ankara

PROGRAM:

09.00 – 09:30 Kayıt & Kokteyl

09:30 – 09:45 AÇILIŞ KONUŞMALARI:

Hasan KÖKTAŞ – Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Enerji Vakfı

Mustafa YILMAZ – Başkan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu

09:45 – 10:30 ÖZEL OTURUM: Elektrik Piyasalarında Risk Yönetimi: Doğal Gaz Kombine Çevrim Santralleri Rapor Sunumu

Dr. Fehmi TANRISEVER – Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi

10:30 – 12:30 PANEL: Türkiye Elektrik Piyasasında Doğal Gaz Santralleri ve Potansiyel Riskler ve Geleceğe Yönelik Fırsatlar

Moderatör:  Hüseyin KARATAŞ –  Çolakoğlu Holding

Kıvanç ZAİMLER – CEO, ENERJİSA

Batu AKSOY – CEO, Turcas Petrol A.Ş.

Ahmet TOHMA – Enerji Projeleri Finansmanı Yöneticisi, Garanti Bankası

Korkut ÖZTÜRKMEN – Genel Müdür, OMV Samsun Elektrik ve Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.

Saliha Oral BAYKAL – Ernst & Young Türkiye Enerji Piyasaları Danışmanlık Hizmetleri Müdürü

12:30 – 13:00 Soru / Cevap

tenva_calistay

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu