Son Haberler

DOĞAL GAZDA İNDİRİM OLACAK MI?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz tahkimi davasında kazanılan indirim geriye dönük olarak işleyeceğini ve tüketici fiyatlarına da yansıtılabileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Latin Amerika ziyaretine eşlik eden Enerji Bakanı Albayrak, Şili’de Türkiye’nin İran’la ‘doğal gaz tahkim davası‘nı kazanmasını canlı yayında değerlendirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ile İran arasındaki doğal gaz tahkimi davasında kazanılan indirimin geriye dönük olarak işleyeceğini belirterek, “Burada tahkim tarafların anlaşması yönünde yüzde 13,3 ile 15,8 arasında bir indirim aralığı verdi. Bu önümüzdeki birkaç ay içerisinde tarafların bir mutabakata varması ile ilgili bir süreç, sınırsız bir süreç değil. Bu indirimi inşallah en kısa sürede halkımıza yansıtmayı düşünüyoruz.” dedi.

Tahkim İndirimi 2011’den İtibaren Geçerli Olacak

Bakan Albayrak, Türkiye’nin İran’la yaşadığı ‘doğal gaz fiyatı‘ndaki anlaşmazlık sebebiyle 2012’de uluslararası tahkime açtığı bir dava olduğunu ve bu davadan alınacak indirimin 1 Temmuz 2011’den itibaren geçerli olacağını söyledi.

Türkiye’nin bunu en kısa sürede sonuçlandırdıktan sonra halkın gaz tüketimi konusunda maliyeti düşürmek açısından indirime yansıtmak için bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:

“Geriye dönük olarak işleyecek bu indirimi inşallah en kısa sürede halkımıza yansıtmayı düşünüyoruz. Burada tahkim yüzde 13,3 ile 15,8 arasında bir aralık verdi tarafların anlaşması yönünde. Bu önümüzdeki birkaç ay içerisinde tarafların bir mutabakata varması ile ilgili bir süreç, sınırsız bir süreç değil. Birkaç ay içerisinde uzlaşma olmazsa tahkim kendisi bu aralık içerisinde bir indirim oranı belirleyecek. Bu oran belirlendikten sonra kesin bir karar alınacak ve inşallah bu yıl içerisinde bunun fiiliyata geçmesini bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu