Son Haberler

DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜ İHRACAT ARTIŞINI HEDEFLİYOR

Natural Stone – 12.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı, Çin’den çok sayıda profesyonel alıcıyı ağırladı.

Natural Stone – 12.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı, CNR EXPO Yeşilköy’de 4-7 Kasım 2015 tarihleri arasında en büyük pazar olan Çin’den çok sayıda profesyonel alıcıyı ağırladı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Natural Stone Fuarı’nda en büyük pazarımız Çin’den çok sayıda profesyonel alıcıyı ağırlıyoruz.  Organizasyon aracılığıyla Çin’e olan ihracatımız yükselecek.” dedi.

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve KOSGEB desteğinde düzenlenen “Natural Stone – 12.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı” CNR EXPO Yeşilköy’de 4-7 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlendi. Natural Stone Fuarı’na, Avrupalı firmaların yanı sıra Çinli yatırımcılar akın etti.

Sektör ve fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Başta Çinli profesyonel alıcılar olmak üzere Hindistan, Irak, İran, İsrail, İtalya, Libya, Makedonya, Ürdün, Yunanistan, Bulgaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden çok sayıda profesyonel alıcıyı fuarımızda ağırlıyoruz.” dedi.

“Çin’in fuara olan ilgisinden mutluyuz”

Sektör olarak en çok ihracatın yapıldığı ülkeler arasında ilk sırayı alan Çin’in fuara olan ilgisinden mutlu olduklarını belirten İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, şöyle konuştu:

“Natural Stone ihracatımızı yeniden artırmamız için önemli bir şans. Çünkü Çin’in ekonomisinde yaşanan sıkıntı nedeni ile ikinci yarının da düşüşle geçeceğini tahmin ettiğimiz bir dönemde Natural Stone’a Çinlilerden gelen ilgi tahminlerimizi olumlu yönde değiştirmemize neden oldu. Fuarla birlikte sektörde ihracat eski dengesine kavuşacak.”

Yerli ve Yabancı 250 Firma Katıldı

Doğal taş sektörünün ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen Natural Stone Fuarı sektörün önde gelen firmalarının katılımı ile düzenlendi. Fuara Çin ve Hindistan başta olmak üzere Hong Kong, İtalya, Yunanistan ve Mısır’dan da çok sayıda firma katıldı. Fuarda yer alan yerli firmalardan bazıları ise şöyle; Altınsoy Madencilik, Batu Mermer, Boğaziçi Doğal Taş, Netmer Mermer, Emmioğlu Mermer, Merkez Motor, MKS Makine, Sese -mak Mermer…

30 Bin Metrekare Alan

İstanbul, Afyon, Denizli, Muğla ve Burdur başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından alıcıların da katıldığı Natural Stone Fuarı 30 bin metrekare alanda düzenlendi.

Fuarda mermer, granit, traverten, mozaik, iç ve dış cephe kaplamaları, işlenmemiş bloklar, mermer makineleri, blok kesme makineleri, vinçler, kompresörler, iş makineleri, ekipmanlar, motorlar ve bilgisayar destekli teknolojiler sergilendi.

Zihinsel engelli çocuklar taşlara hayat verdi

İMİB’in misafiri olarak fuara katılan Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Antalya şubesinde eğitim gören çocukların yaptıkları elişi ürünler ve İMİB tarafından kendilerine gönderilen mermer parçacıklarından oluşturdukları mozaik tablolar ziyaretçilerin ilgisini çekti. Çocuklardan oluşan perküsyon gösterisi de beğeni ile izlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu