Son Haberler

DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜNDEN İTALYANLARA DAVET

İtalya’ya “Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, dünyanın en büyük ikinci mermer ve teknolojileri fuarı İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na İtalyanları davet etti.

Türk doğal taş sektörü, Türkiye’de 2016 yılında yaşanan siyasi olaylar, ekonomik dalgalanma ve terör olayları sonrasında ithalatçıların Türkiye’ye gelme konusunda kafalarındaki soru işaretlerini gidermek üzere alıcılarla iletişimi arttırmak için harekete geçti. Ege Maden İhracatçıları Birliği bu amaçla Ekonomi Bakanlığı Koordinasyonu, İzmir İtalyan Ticaret Odası işbirliğinde 22-26 Ocak 2017 tarihleri arasında İtalya’ya “Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştiriyor.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kızartıcı ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya’nın başkanlık ettiği 24 kişilik heyette Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat ile birlikte Türk doğal taş ihracatçıları bulunuyor. Heyet ilk olarak Carrara Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

Carrara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Giorgio Bianchini ve İtalyan doğal taş firmaları ile bir araya gelen Heyet, toplantı sonrasında ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Kaya; “İtalyanları Marble Fuarı’nda İzmir’de görmek istiyoruz”

Türkiye ve İtalya’nın doğal taş sektöründe iki lider ve söz sahibi ülke olduğuna dikkati çeken Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, İtalyan iş insanlarını İzmir’de mart ayında düzenlenecek olan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na davet etti. Kaya, “İzmir’de Fuar’da görüşmek istiyoruz.” dedi.

Kaya, iki ülkenin güçlerini birleştirerek, daha çok işbirliği yaparak, ortak stratejiler belirleyerek hareket etmesi halinde iki ülke sektör temsilcileri adına çok daha verimli ve başarılı sonuçlar alınacağına inandığını anlattı.

Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişten bugüne iki ülke arasında birikmiş ve sürdürülebilir ticari ilişkiler mevcut. Muhteşem zenginliklere sahip Akdeniz havzasında ortak çıkarları bulunan, ortak tarihi değerlere sahip bölgede güçlü iki ülke olarak; işbirliği potansiyelimizi daha da geliştirmemiz gerektiğine inandığımız için buradayız. 2016 yılında İtalya’ya yaklaşık 7.5 milyar dolar ihracat yaptık. İtalya’dan ise 10 milyar dolar ithalatımız oldu.”

Türkiye’nin dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu Alp kuşağında yer aldığını ve 5,1 milyar m3 –13,9 milyar ton muhtemel mermer rezervine sahip olduğunu belirten Kaya şöyle devam etti; “Bu değer 15 milyar m3 olduğu tahmin edilen dünya rezerv toplamının yüzde 33’üne karşılık geliyor. Türk doğal taş sektörü; çeşit ve rezerv zenginliği, sektör deneyimi, ham madde bolluğu, deniz ulaşımında nakliye kolaylığı, dinamik sektör yapısı, kullanılan yeni teknolojiler ve geniş renk skalası ile dünya doğal taş piyasasında önemli bir yere sahip.”

“Türkiye güvenli bir ülke”

Türkiye’nin 15 Temmuz’dan sonra zor günler yaşadığını ifade eden Kaya; “Türkiye güvenli bir ülke, tarihten bugüne pek çok siyasi kriz yaşamış ve hepsinin altından daha büyük başarılarla ve güçlenerek çıkmış bir ülke. Sizleri temin ederiz ki; ülkemiz bu süreçten güçlenerek çıkacak. Yakın zamanda hepimiz buna tanıklık edeceğiz. Güven ve istikrar ekonominin vazgeçilmez iki önemli unsuru ve biz buna sahibiz.” diyerek, Türkiye ile işbirliğine devam edin mesajı verdi.

Bianchini; “İzmir Marble Fuarı’nı yakından takip ediyoruz”

Toplantıda söz alan Carrara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Giorgio Bianchini, Türkiye’nin İtalya için stratejik ve ekonomik açıdan çok önemli bir partner olduğunu söyledi.

Carrara Ticaret Odası üyesi doğal taş ve teknolojileri firmalarının İzmir Marble Fuarı’nı yakından takip ettiklerini belirten Bianchini, “Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Carrara sizin doğal taş sektörü açısından ilginizi çekecek yeni ticari bağlantılar kurabileceğiniz önemli bir merkez. Carrara’da olmanızdan çok mutluyuz.” diye konuştu.

Türk doğal taş sektörü temsilcileri toplantı sonrasında; Lochtmans srl, Gasparimenotti, Prometec, Benetti Group, Officine Marchetti, Indiam, Marmilame, GDA firmalarının yetkilileriyle ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu