Son Haberler

DOĞALGAZ FİYATLARINI PİYASA BELİRLESİN

Kırşehir’deki Rüzgâr Enerji Santrali’nde incelemelerde bulunan Enerji Bakanı Alaboyun, gazetecilerin doğalgaz fiyatları hakkındaki sorusuna, “Piyasa belirlesin bunu…” diyerek yanıt verdi.

Polat Enerji Mucur Geycek Rüzgâr Enerji Santrali‘nde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, gazetecilerin doğalgaz zammı hakkındaki soruları üzerine, “Petrole zam var mı, yok mu diye nasıl sormuyorsanız, doğalgazı da sormayın. Piyasa belirlesin bunu.” diye konuştu.

Alaboyun açıklamalarında, yenilenebilir enerjiye değinerek, ülkedeki önemini belirtti.

Bir gazetecinin doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorusunu da yanıtlayan Bakan Alaboyun, petrol fiyatları hakkında kimsenin ‘Petrole zam yapılacak mı?’ diye sormadığını ifade ederek şunları ekledi:

“Petrole zam var mı, yok mu diye nasıl sormuyorsanız, doğalgazı da sormayın. Piyasa belirlesin bunu. Şu an var mı? Fiyatlar çok düşük. Zam olacağını sanmıyorum, zam olacak bir ortam yok. ‘Yapılır mı, yapılmaz mı’ diye bunu tartışıp konuşmadık. Bize böyle bir taleple gelinmedi ama bu tür şeyleri piyasanın belirlemesi lazım. Çok politik kararlar verirsek, kurumları zarara uğratırız.

‘Vatandaşın cebinden 5-10 lira az gitsin’ dersek, kurumlarda zararlar olur. Piyasa şartlarının belirleyeceği ‘emtia‘lardan biridir doğalgaz. Elektrik piyasası da hakeza öyledir. Doğalgaza bağlı olarak elektrik üretiyoruz. Yeri geliyor petrole bağlı üretiyoruz, yeri geliyor kömüre.”

Dışa Bağımlılığı Azaltmak İçin Yenilenebilir Enerji

Alaboyun, Kırşehir’in Mucur ilçesindeki Polat Enerji Mucur Geycek Rüzgâr Enerji Santrali’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, buradaki tesiste 150 megavatlık bir rüzgâr türbini bulunduğunu belirtti. Rüzgâr enerjisi üreten her tesisin dışarıya ve doğalgaza bağımlılığı azalttığını vurguladı.

Önemli olanın yenilenebilir enerjiyi hayata geçirebilmek olduğuna dikkati çeken Alaboyun, şunları kaydetti:

“Türkiye’de bugüne kadar 4 bin megavatlık bir rüzgâra dayalı yenilenebilir enerjimiz var. 2023 yılına kadar bunu 5 katına çıkartmak arzusundayız. Burada her bir kule ve dönen kanatlar 2 megavat gücünde… 20 bin megavat dediğimiz zaman bunun gibi 10 bin tane daha kuracağız demektir, bu onu gösteriyor. Büyük bir sektör, büyük bir altyapı, birikim ve kültür istiyor. Burada arkadaşlarımızdan da gerekli bilgileri aldık, çok teşekkür ediyoruz. Anadolu’nun ortasında rüzgârın bol olduğu bir yeri keşfetmişler, enerji üretiyorlar. Burası yerli ve yabancı ortaklığıyla yapılmış bir tesis.”

Bakan Alaboyun, tesisin senede 245 bin ton karbondioksit emisyonunu önlediğine işaret ederek, küresel ısınmaya karşı bir tedbir olarak bunların çok önemli olduğunu vurguladı.

Enerji üretiminde özel sektör yatırımlarının devlet tarafından teşvik edildiğine değinen Alaboyun, “Özel sektörün yatırımını teşvik ettik. Özel sektörün enerjisini teşvik olarak alıyoruz. Bu tür tesisleri kulesi, kanadı ve jeneratörüyle kendileri Türkiye’de üretirlerse yüzde 50’ye yakın ilave bir teşvikimiz daha var. Böyle bir tesisi kuranlara, sermayesini buraya getirip gömenlere, istihdam sağlayanlara, çalışan mühendislere, herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu