Son Haberler

DOĞALGAZDA HAKSIZ ALINAN BEDELLER İADE EDİLİYOR

16 dağıtım şirketinin, 226 bin 35 aboneden fazla para aldığı tespit edildi ve şu ana kadar tüketiciye iade edilen miktar 6 milyon 261 bin 848 lirayı buldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, 16 dağıtım şirketi tarafından 226 bin 35 aboneden fazla para alındığını tespit ettiklerini aktardı ve şu ana kadar tüketiciye iade edilen miktarın 6 milyon 261 bin 848 lirayı bulduğunu dile getirdi.

Bazı doğalgaz dağıtım şirketlerinin abonelerden haksız şekilde ücret aldığının tespit edilmesi üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararı ile bu bedellerin iadesine başlandı.

İç Tesisat Kontrol Bedeli Olarak Alınmıştı

Binalardaki doğalgaz tesisatı ilk kurulduğunda ilgili bölgedeki sorumlu dağıtım şirketince kontrol ediliyor ve bir kereye mahsus olmak üzere “iç tesisat kontrol bedeli” adı altında aboneden ücret alınıyordu. Buna karşın bazı dağıtım şirketlerinin söz konusu ücreti, tesisat yeni olmasa da her abone değişikliğinde alma yoluna gittiği EPDK Tarifeler Dairesi tarafından tespit edilmişti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, söz konusu hatanın mevzuatın yanlış değerlendirilmesinden kaynaklandığını ve Kurul kararı ile tüketici haklarının korunması adına gerekli tedbirlerin alınarak, haksız şekilde alınan ücretlerin abonelere iadesine başlandığını ifade etti.

“Fazladan alınan bedel internet sitesinden öğrenilebilir”

Aboneler hizmet aldıkları doğalgaz dağıtım şirketinin internet sitesinden kendilerine iade edilecek bedeli öğrenebilecek. Bu konuya da değinen Mustafa Yılmaz, “Fazladan alınan bedel, faturalı aboneye gaz bedeli olarak verilebilecek ya da fazladan 20 lira alındıysa fatura bedelinden bu 20 lira düşülecek. Abone artık o meskende bulunmuyorsa oturduğu dönemde fazladan kesilen miktarı nakit olarak alabilecek.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu