Son Haberler

Doğru Makroekonomik Politikalar Kritik Önemde!

Ata Yatırım’a göre doğru makroekonomik politikaların kritik olduğu bir dönemdeyiz.

Türkiye’nin öncü finans kuruluşlarından Ata Yatırım, Temmuz ayı strateji raporunda, yeni dönem beklentilerine yer verdi. Ata Yatırım, piyasaların nabzını tuttuğu strateji raporunda, hisse senetlerinde seçici olmaya devam edileceğini kaydederek, 12 aylık BIST 100 endeks hedefini 124.000 olarak güncelledi.

Kurum, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının ardından piyasaların, yeni kurulan hükümetin ekonomi politikalarıyla makro dengesizlikle mücadele yöntemlerine odaklandığını vurguladı. Enflasyonda düşüş ve yumuşak iniş için uygun mali ve para politikalarının gerekliliğine dikkat çeken Ata Yatırım, Türkiye ekonomisinin kredibilitesinin yüksek bir ekonomi politikasına ihtiyaç duyduğu görüşünde.

Ekonomi İçin En Büyük Risk Unsuru Yüksek Enflasyon

Yüksek enflasyonun ekonomi için en büyük risk unsuru olduğu görüşünü koruyan Ata Yatırım, Haziran ayında yüzde 15.39’a çıkan enflasyonun Ağustos ayında yüzde 17’ye ulaşacağı ve ardından düşük baz etkisiyle 2018’de yüzde 14 seviyesine gerileyeceği beklentisini paylaştı. Sıkı para politikasının gerekliliğini vurgulayan Ata Yatırım, 2018 yılı sonunda faizlerin 150-250 baz puan daha yüksek (%19,25-%20,25 bandı) bir seviyede olacağını öngörüyor.

Yükselen faizler ile tüketici arz talebi ve yatırım iştahındaki yavaşlamanın yanı sıra TL’deki değer kaybının etkisi göz önünde bulundurulduğunda GSYH’nın 2018’de yüzde 4.1 seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken, 2019’da denge politikasının devreye girmesiyle büyümenin yüzde 3.2’ye gerilemesi öngörülüyor. Kurum, yıl sonu Dolar/TL kurunun 4.98, Euro/TL kurunun ise 5.80 seviyesinde tamamlamasını bekliyor.

Ata Yatırım, makro dengesizliklerin yanı sıra erken seçim ve gelişmekte olan piyasalardaki konjonktür nedeniyle hisse senetlerinin yılbaşından bu yana TL bazında yüzde 19 değer kaybettiğine dikkat çekti. Raporda, benzerlerine göre yüzde 43 iskontoyla işlem gören BIST 100 endeksinin 12 aylık dönemde yüzde 32 prim potansiyeliyle 124 bin puan seviyesine ulaşabileceği öngörüsüne yer verildi. Ata Yatırım, takibindeki şirketler için 2018’de yüzde 12.3 net kar artışı beklerken, sanayi şirketleri için yüzde 21.3, bankalar için yüzde 4.4 net kar artışı öngörüyor.

Güçlü bir 2017 yılının ardından 2018’de makro görünümün kötüye gitmesiyle bankacılık sektörünün üzerindeki endişelerin arttığını kaydeden Ata Yatırım’a göre, önümüzdeki dönemde gözler bankaların varlık kalitesinde olacak. Yavaşlayan kredi büyümesi ve net faiz marjları üzerindeki baskının banka kârlarını baskılayacağı beklentisine yer veren kurum, bankacılık sektörü için ihtiyatlı görünümünü koruyor.

En Beğenilen Hisseler Neler?

Hisse senedi piyasasında güçlü bilançolara sahip, düşük açık pozisyonu ve ihracat odaklı iş modelleriyle yavaş büyüyen ekonominin etkisinden en az etkilenen şirketlerin öne çıkmasını bekleyen Ata Yatırım, “en beğendiğimiz hisseler” listesi ile yatırımcılara ışık tuttu.

Tekfen- Artan kârlılık kalitesi, inşaat segmentindeki büyüme görünümü ayrıca Katar’daki otoyol projesinden elde edilmesi beklenen güçlü kâr ile birlikte cazip çarpanları hisse için en önemli katalizörler olarak görülüyor.

Tüpraş- Güçlü ürün kârlılıkları, iyi düzeydeki brent petrol farkları, uzun vadedeki güçlü orta distillat ürün kârlılığı görünümü, esnek satış hacimleri ve ham petrol kaynaklarına yakınlığı şirket için ana pozitif etmenler olarak öne çıkıyor.

Pegasus- Şirketin yolcu büyümesini önceliklendiren stratejisinin, toparlanma yaşanan dönemlerde, birim fiyatlamayı güçlendirerek rekabetçi bir avantaja dönüştüğü öngörüsüyle 2017 yolcu tarafında görülen toparlanmanın 2018 yılında turizmden beklenen olumlu katkı itibariyle devam etmesi bekleniyor.

BİM- 2017’deki tahmini yüzde 22.1 büyümenin üzerine 2018’de net satışlarının yüzde 22.1 büyümesi öngörülen BIM, 2018T F/K çarpanı 20.6x ile beş yıllık ortalamasının yüzde 14 altında işlem görmekte olsa da şirketin büyüme potansiyeli ve sağlıklı finansal görünümü daha yüksek çarpanları hak ediyor.

Erdemir – Yassı çelik sektöründe güçlü finansal yapıya ve kârlılığa sahip olan Erdemir, kapasitesini de yüzde 100’e yakın kullanması ile dikkatleri çekiyor. 5.1x 2018T FD/FAVÖK çarpanı ve 7.8x F/K çarpanı, global benzerlerine göre sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 11 iskontolu işlem görüyor.

Ülker – Güçlü bir yılın ardından, geçen yılki yüzde 41’lik net kar artışının üstüne 2018 yılında da yüzde 42’lik büyüme öngörülüyor. 8.9x 2018T FD/FAVÖK çarpanıyla global benzerlerine göre yüzde 30 iskontolu işlem gören Ülker’in yurt dışında büyüme ve Pladis vasıtasıyla sinerjiler yaratma konusundaki istekliliği devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu