Son HaberlerYazarlarımız

“DOĞRU YAĞ KULLANIMI MADENCİLİKTE HEM GÜVENLİĞİ HEM DE VERİMLİLİĞİ ARTTIRIR”

hakan_gökbayrak2013’te altın ve gümüşte, 2014’te ise demir cevheri, kömür ve bakırda yaşanan belirgin fiyat düşüşü, dünyadaki tüm madencilik pazarlarını zorladı. Düşük fiyatlar ve talepte yaşanan azalma, yatırımcıları madencilik sektöründen uzaklaştırdı. Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden biri olan Deloitte’un yaptığı son pazar araştırmasına göre; piyasanın dönmesini beklemek veya geleneksel maliyet tedbirlerini benimsemek de yeterli olmayacak. Bunun yerine madencilik şirketlerinin, maliyetlerini sürdürülebilir şekilde azaltmak ve marjlarını geliştirmek için inovasyona önem vermeleri gerekiyor.[1]

Küresel sektör açığına rağmen Türkiye, madencilikte güçlü bir oyuncu olarak ortaya çıkıyor ve uluslararası madencilik yatırımcıları için ilgi çekici fırsatlar sunuyor. Türkiye pazarının ilgi çeken özellikleri arasında; ülkede 68’den fazla maden ve mineral çeşidinin bulunmasını, çekici teşviklerin olmasını ve düşük bütçeli projelerde icraatta bulunabilecek tedarikçilerin sayısındaki artışı sayabiliriz.[2]

Zorlu Çalışma Şartlarına Karşı Teknolojik Çözümler

Enerji tüketiminin en fazla olduğu endüstrilerden biri olan madencilik sektöründe küresel olarak yaşanan en büyük sorunların başında enerji verimliliği, sürdürülebilirlik ve güvenlik konusu geliyor.[3]

Madencilik gibi sektörlerde, güvenliği ve enerji verimliliğini etkileyen unsurlar olarak operasyonel kontrol teknolojileri ve düzenli bakım gibi konular fark yaratıyor. Makinelerin, kolay yıpranmaya neden olan zorlu çalışma şartlarına karşı, bu sorunların üstesinden gelebilmeleri için ürün servisine ihtiyaçları var.

Sentetik yağlayıcılar gibi gelişmiş teknoloji bakım ürünlerine yapılan yatırım, toplam bakım bütçesinde küçük bir payı olmasına rağmen kalite farkı ile enerji tüketiminde ve güvenlikte çok büyük kazanımlar sağlıyor.

Aşırı sıcaklıklarda ve ağır şartlarda çalışan makinelerde ortaya çıkan sorunlar ancak bu şartlar için tasarlanmış teknolojik ürünlerle önlenebiliyor.

Ekipmanlarda uzun vadeli koruma sağlama konusunda gereken perfomansı gösterebilecek yağlayıcıları seçebilmek için bakım uzmanlarının bu ürünlerin içeriklerini iyi anlamaları çok önemlidir. Örneğin doğru gres türü bir yağlayıcı seçimi için baz yağı cinsi ve viskozitesi, kalınlaştırıcı tipi ve bileşimi yanında çalışma sıcaklığı değişkenliği gibi etmenlerin dikkate alınması gerekir.

Yağlayıcıların İçerikleri Yüksek Performansı Beraberinde Getiriyor

Aşırı sıcaklık koşullarındaki uygulamalarda, gres cinsi yağlayıcıların kalınlaştırıcı ve baz yağ oksidasyonu sonucu özelliklerini kaybetmesi nedeniyle veya kaçaklar ve buharlaşmalar sonucu baz yağ kayıplarının yaşanması nedeniyle düşük performans verme riskleri vardır. Oksidasyon mukavemeti ve uygun baz yağ viskozitesi gresin yüksek sıcaklıklarda yağlama yapması için yeteneklerini sınırlayabilen önemli etmenlerdendir. Kullanılan yağlayıcı ve havadaki oksijen arasında oluşan kimyasal reaksiyona ‘oksidasyon’ denir ve bu reaksiyonun yüksek sıcaklıklarda arttığı bilinen bir gerçektir.

Bir yağın oksidasyon artış oranı, 60oC’yi aşan her 15oC’lik sıcaklık artışında ikiye katlanıyor. Bu genel prensip greste kalınlaştırıcısının cinsine bağlı olarak biraz farklılaşıyor, örneğin sabun tipi bir kalınlaştırıcıya sahipse yapısında bulunan elementin cinsine (lityum, kalsiyum, alüminyum, vb.) ve miktarına göre değişebiliyor.

Sentetik greslerin, hadde makinelerinde olduğu gibi 170oC’ye varan sıcaklıklarda mükemmel performans sergilemeleri için gelişmiş poliüre kalınlaştırıcı teknolojisi kullanılıyor. Sentetik bazlı gresler bu sayede geleneksel mineral bazlı greslerden daha geniş bir çalıştırma sıcaklık aralığı sağlayabiliyor.

Greste kullanılan poliüre kalınlaştırıcı teknolojisi, içerdiği sentetik baz yağ ile birlikte bu yüksek sıcaklıklarda bile oksidasyona ve yapısal kararlılık kaybına direnç gösteriyor, yağlama aralıklarını uzatıyor ve ekipmanı mineral bazlı geleneksel greslere göre çok daha iyi koruyor. Kalınlaştırıcıların, baz yağların ve katkı maddelerinin bu dikkatle seçilmiş ve dengelenmiş birleşimi, mükemmel yük taşıma kapasitesine sahip ve oksidasyona karşı koruma sağlayan bir gres oluşturuyor.

Yüksek Kaliteli Yağlayıcılar İşçilerin Güvenliği İçin de Önemli

Planlı veya planlanmamış duruşlar sırasında uygulanan bakım işlemleri, ekipmanla yakın temasta bulunan bakım personeli için büyük tehlike anlamına gelebiliyor.

Yüksek kaliteli gelişmiş yağlayıcılar, özellikle de sentetik olanlar, ekipmanların ömürlerini ve yağ değişim aralıklarını uzatmakta yardımcı oluyor. Bu durum, bakım sırasında oluşabilecek tehlikeleri ortadan kaldırarak, çalışma şartlarını olumlu etkilerken potansiyel olarak enerji tasarrufu da sağlıyor. Sentetik yağlayıcıların sağladığı uzun kullanım ömrü, enerji verimliliği ve uzun ekipman ömrü gibi özellikleri, endüstriyel tesislerin çevreye ilişkin hedeflerine ulaşmasında da fayda sağlıyor.

Değişim aralıklarını uzatmaya yardımcı olan kaliteli yağlayıcılar, özellikle sentetik olanlar sayesinde, kullanılan yakıt miktarı da azaltılabiliyor. Sentetik yağlayıcılar madencilik gibi zorlu koşulların olduğu sektörlerin en önemli iki konusuna çözüm sunmanın yanı sıra bir tesisin karbon ayakizini de azaltabiliyor. Tüketimlerin azalması, CO2’de genel bir düşme sağlıyor, işletmecilerin emisyon yönetmeliklerini karşılamalarına yardımcı oluyor, uğraşları farklı olsa da tüm ilgili kişileri ortak bir noktada buluşturuyor.

EXXONMOBIL’DEN MADENCİLİK SEKTÖRÜNE ÖZEL ÜRÜNLER

Mobil Endüstriyel Yağlar özellikle madencilik sektöründeki makineler için özel gresler ve yağlar üretiyor.

Mobil Endüstriyel Yağlar özellikle madencilik sektöründeki makineler için gresler ve yağlar üretiyor. Bu ürünlerin dengeli formülasyonları, çalışanların güvenliğinin ve enerji tasarrufunun sağlanması için Mobil Endüstriyel Yağlar tarafından özel olarak tasarlanıyor.

Örneğin;

Mobilgrease XHP Mine Serisi istisnai aşırı basınç ve aşınma önleme performansı gerektiren, yol dışı arazi ve madencilik ekipmanının taleplerini karşılamak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Su spreyi, yüksek kayma, yüksek sıcaklık gibi zorlu koşullarda bile yerinde kalır. Bu seri; gres kova pinleri, pivot pinleri ve ağır yüklü şasi parçalarında olağanüstü performans için geliştirilmiştir.

Mobil DTE 10 Excel™ Serisi ise özellikle modern, yüksek basınçlı, endüstriyel ve mobil ekipmanların hidrolik sistemlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış yüksek performanslı, aşınma önleyici hidrolik yağlardır. Mobil DTE 10 Excel Serisi, çeşitli uygulamalarda iyi dengelenmiş bir performans sağlamak amacıyla seçilmiş baz yağlar ve katık sistemiyle oluşturulmuştur.

Mükemmel Oksidasyon ve Termal Kararlılık

Bu seri yağlar, yüksek basınç ve yüksek debili pompaların kullanıldığı zorlu çalışma koşullarındaki hidrolik sistemlerde tortuyu en aza indirecek ve uzun bir yağ ömrü sağlayacak mükemmel oksidasyon ve termal kararlılık sergiler. Yenilikçi “ultra temiz tutma performansı”, pek çok modern hidrolik sistemde bulunan sıkı toleranslı servo ve orantısal valfler gibi kritik hidrolik sistem parçalarının bozulmasını önler. Kesme dayanımlı yüksek vizkozite indeksi, maksimum hidrolik verimliliği sürdürerek geniş bir çalıştırma sıcaklığı aralığı sağlar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda parçaları korur. Olağanüstü hava tahliye özellikleri, tankta yağ dinlenme süresi kısa olan sistemlerde ek bir koruma önlemi sağlayarak, kavitasyon hasarını ve mikro dizel etkisini önlemeye yardım eder.

Dikkatlice seçilen baz yağlar ve katık sistemi, akut akuatik toksisite testini (LC-50, OECD 203) geçmesine olanak tanır ve çinko içermeyen aşınma önleyici katık sistemi, birikinti oluşumunu engellerken dişli, paletli ve pistonlu pompalara yüksek seviyede koruma sağlar. Ayrıntılı laboratuar ve saha testleriyle formüle edilen Mobil DTE 10 Excel Serisi diğer Mobil™ hidrolik yağlarıyla karşılaştırıldığında hidrolik verimlilikte ölçülebilir artış sağlar. Bu da, düşük enerji tüketimi veya makine verimi artışı, yani para tasarrufu anlamına gelir.

[1] http://www2.deloitte.com/us/en/pages/energy-and-resources/articles/2015-mining-industry-outlook.html

[2] http://www.fenimining.com/upload/dosyalar/m_rapor_1414757791.pdf

[3] http://www.isguvenligi.net/iskollari-ve-is-guvenligi/madencilik-sektorunde-is-sagligi-ve-guvenligi/; https://www.generalkinematics.com/improving-mining-equipment-maintenance-and-safety/

Hakan GÖKBAYRAK

Endüstriyel Pazarlama, Türkiye

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu