Son Haberler

DOLAR YÜKSELDİKÇE ENERJİDE HUZUR KAÇIYOR!

KPMG Türkiye Enerji Sektör Lideri Onur Okutur: “Tüm dünyada enerji sektöründe yaşanan huzur ortamını dolardaki yükseliş bozuyor.”

OPEC’in petrolde belli bir fiyat tabanı oluşturmaya çabaladığı bu dönemde, KPMG’nin hazırladığı petrol ve gaz piyasaları analizine göre, üreticiler verimlilik ve inovasyon gibi konulara yönelerek kazanç elde ediyor. KPMG Türkiye Enerji Sektör Lideri Onur Okutur, “Petrol satışlarının neredeyse tamamı ABD doları üzerinden yapıldığından, doların değerlenmesi tüm dünyadaki enerji pazarlarını derinden etkileyecek. Ancak tünelin sonunda yeniden rahatlama var.” dedi.

Okutur şöyle devam etti: “Verimlilik ve inovasyona yönelen enerji üreticileri, son zamanda iyi kazançlar elde ederek rahata kavuşmuşlardı. Doların yükselişi tüm dünyada bu rahatı kaçıran bir gelişme oldu. Önemli Asya pazarlarında satın alma gücünün düşmesiyle birlikte tüketimde daralma görülecek. Ancak yükselen fiyatlar ve değerlenen dolar zorlu birkaç yılın ardından üreticilere meyvelerini de sunmaya başlayacak. Genel olarak arz ve talep etkileri uluslararası ham petrol fiyatlarında hafif seviyede de olsa düşüş trendine girilmesine neden olacak. ”

Talebin Seyri Asya’da Dengesiz Sürüyor!

“Geçtiğimiz iki yıl boyunca fiyat seviyelerinin düşük seyretmesi sonucu Güneydoğu Asya (ASEAN) ülkelerindeki enerji talebi artmaya devam etti ve ülkelerin son on yıldır kaydettiği büyümeyi güçlendirici etki yaptı.” diyen Okutur şu bilgileri verdi: “Talepteki bu artışın büyük bir kısmı benzin, jet yakıtı ve kerosen gibi orta distilat segmentindeki ürünlerden sağlandı. Özellikle talep tarafındaki oluşan dengesizliğin etkileri hem konvansiyonel (kömür ve gaz) hem de yeni (biyokütle, biyoyakıt ve yenilenebilir enerji) enerji kaynaklarına, artan talep şeklinde yayıldı.”

Büyük ölçüde Çinli küçük rafinerilerin hâkimiyetinde olan Asyalı rafinericilerin kâr marjlarında düşüş görüldüğüne dikkat çeken Okutur, “Bölgede giderek bir orta distilat ürün fazlası stoku oluşması, son iki yılda arama ve üretim faaliyetlerinde yoğunlaşan stresin işleme, iletim ve depolama faaliyetlerine doğru kayabileceğinin bir işareti. Asya merkezli (Çin, Vietnam ve Hindistan) rafineri kapasitelerini günde 500-750 bin varil seviyelerine çıkaracak yeni yatırım ve/veya tevsi planları ise durumun daha da kötüleşmesine yol açacak.” şeklinde konuştu.

Fiyat Hareketleri Belirsizliği Gösteriyor

Brent petrolün fiyatının kritik seviyelere ulaştığına dikkat çeken Okutur, “Son fiyat hareketleri ise, bizi yakın gelecekte nelerin beklediğine dair net bir resim ortaya koymuyor.” dedi. Okutur şunları ekledi: “Son 2 aydır fiyatlar Kasım 2016’da yakaladığı yukarı yönlü ivmesini kaybederek 55 dolar seviyelerinde yatay olarak seyretti. 55 dolar oldukça güçlü bir direnç seviyesi olarak ortaya çıkmış görünüyor. Aylık kapanışın 60 doların üzerinde gerçekleşmesi ise fiyatların yeniden yukarı hareket etmesini sağlayacak. Ancak kısa vadeli fiyat hareketleri ise daha ziyade fiyatlarda artış trendinin başlangıç noktası olan 46-48 dolar seviyelerine doğru bir düzeltme hareketi yaşanacağına işaret ediyor. 44 doların altındaki bir aylık kapanış ise 30-35 dolar bandına doğru yeni bir fiyat düşüşü baskısı yaratacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu