Son Haberler

DOLARDAKİ GEVŞEME SÜRÜYOR

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, FED’in bir karar alabilmek için Trump politikalarının netleşmesini beklediğini ifade ederek FED belirsizliğinin TL’yi desteklediğini kaydetti.

ABD Merkez Bankası (FED) yılın ilk toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı. FED’in dünkü toplantısında faiz oranını sabit bırakmasının ardından dolar fiyatlarında gevşeme sürüyor. Toplantının piyasalara etkilerini değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, FED’in bir karar alabilmek için Trump politikalarının netleşmesini beklediğini ifade ederek FED belirsizliğinin TL’yi desteklediğini kaydetti.

FED’de Bekle-Gör Politikası

FED’in toplantı metnine baktığımıza birkaç değişikliğin ön plana çıktığını görüyoruz. Toplantı metninde, ABD’de enflasyon oranı yükselse de % 2‘lik hedeften uzak olunduğunun altı çizildi. İstihdam piyasasında iyileşmenin devam etmesini bekleyen FED üyelerinin faiz artışı için daha çok bilgiye ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. ABD’nin yeni başkanı Trump’ın göreve başlamasıyla birlikte ticari anlaşmalarda değişiklik yapması ve ifade ettiği mali teşvikleri uygulayabileceğine yönelik beklentiler FED’in para politikasında etkili olacaktır. Bu bağlamda FED üyeleri Trump’ın yapabileceklerini görmek istediklerini söyleyebiliriz. Eğer, Trump’ın uygulayacağı politikalar ABD ekonomisinin büyümesine ve enflasyon oranın yükselmesine neden olursa FED, daha hızlı faiz artışına yönelebilir. Bu yüzden FED gerekli bilgileri alana kadar bekle gör politikasına devam edecektir.

Doların Değer Kaybı Tetiklenebilir

FED’in bekle gör politikasına devam etmesi piyasalarda Doların değer kaybetmesine neden olabilir. ABD’nin yeni başkanı Donald J. Trump ve ekibinin, Doların güçlü görüntüsünden rahatsız olduğuna yönelik ifadeleri de Doların değer kaybetmesini tetikleyecek diğer faktörlerin başında geliyor. Trump, ABD’nin ünlü markalarının üretimini yurtiçinde gerçekleştirmek istiyor ancak bu ürünlere olan talebin devam etmesi ve diğer markalarla rekabet gücünün yükseltilmesi için ABD ekonomisinin zayıf Dolara ihtiyacı olacaktır. Piyasalar FED’in hali hazırda Haziran ve Aralık ayında olmak üzere iki adet faiz artışı gerçekleştirme ihtimalini % 50 oranında fiyatlıyor. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) TL’yi destekleyecek adımlarına devam etmesi sıkı para politikası duruşunun korunması Dolar TL paritesinde gerilemeleri hızlandırabilir. Yarın ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam rakamlarının görüntüsü belirleyici olacaktır. Teknik görüntüye baktığımızda 3.8050 – 3.8250 direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Bu seviyenin aşağısındaki hareketlerde geri çekilmeler 3.7350 – 3.7100 bölgesine doğru sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu