Son Haberler

DOLARIN YÜKSELİŞİ HIZ KESMİYOR

Dolardaki sert yükselişi değerlendiren Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, bundan böyle kurda 3.30 üzerindeki tüm kapanışların yeni rekorların habercisi olacağını belirtti.

Dolar/TL FED‘in faiz arttırma olasılığının yükselmesiyle 3.32 seviyesine ulaşarak gün içinde rekor üzerine rekor kırdı. Dolardaki sert yükselişi değerlendiren Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, bundan böyle dolar kurunda 3.30 üzerindeki tüm kapanışların yeni rekorların habercisi olacağını belirtti.

Dolar/TL Rekor Üzerine Rekor Kırıyor

FED vadelilerinin faiz artırım olasılığının yüzde 90 seviyesinin üzerine çıkması ve FED bölgesel başkanlarından dün ve bugün gelmeye devam eden şahin tonda mesajlar doların ateşini yükseltti ve 3.32 seviyesine gelerek yeni rekorlara imza attı. Trump’ın ABD Başkanı olarak açıklanmasının ardından gelişen ülke para birimlerinde Meksika Pezosu öncülüğünde devam eden satışların her geçen gün derinleştiğini aktarabilirim. Bugün itibariyle gelişen ülke para birimlerinde günlük ve 7 günlük kayıplara göz atmak gerekirse;

Para Birimleri Günlük Değişimi % 7 Günlük Değişim %
Meksika Pezosu 0,62 değer kaybetmiş -2.70 değer kaybetmiş
Güney Afrika Zarı 0,44 değer kaybetmiş -5.73 değer kaybetmiş
Endonezya Rupisi 0,32 değer kaybetmiş -1.80 değer kaybetmiş
Türk Lirası 0,56 değer kaybetmiş -2.90 değer kaybetmiş
Kore Wonu 0,33 değer kaybetmiş -1.20 değer kaybetmiş
Hindistan Rupisi 0,13 değer kaybetmiş -1.94 değer kaybetmiş
Brezilya Reali 0,04 değer kaybetmiş -7.00 değer kaybetmiş

Bugün itibariyle hemen hemen tüm gelişen para birimlerinin değer kaybettiğini tablondan görebiliriz ancak günlük bazda TL’nin bir miktar negatif yönde ayrıştığını aktarabilirim. (TL günlük kayıp %0.56) Bu noktada iç tarafta AB’nin Türkiye ile ilgili ilerleme raporu ve yansımalarının devam etmesi, anayasa değişikliğinin gündemde olması yurt içi tarafta kurun yukarı hafif negatif yönde değer kaybetmesine neden olan gelişmeler. Ancak Trump sonrası (7 günlük fark) tüm gelişmekte olan ülke para birimlerine baktığımızda, hemen hemen hepsinin dolara karşı kayıp yaşadığını görüyoruz.

Kapanış Fiyatları Yeni Rekorların Habercisi Olabilir!

Trump’ın ABD’nin 45 Başkan olarak seçilmesinin ardından yönünü hızla yukarı çeviren dolarda, hafta başı itibariyle FED’ in faiz artırım olasılığının da fiyatlanması doların rekor seviyelere yükselmesine neden oldu. Fed’ in 14 Aralık’ta gerçekleştireceği toplantısına yaklaştıkça FED’e dair beklentilerin ön plana çıktığını ve Fed’in Aralık ayı faiz artırma olasılığı şu anda %90 üzerinde seyrediyor. Dolarda bundan sonraki süreçte kalıcı bir geri çekilme yaşanabilmesi için Fed tarafından gelecek mesajlar oldukça kritik. Trump’ın politikalarının FED’i daha fazla faiz artışına yönelecek mi sorusuna bu toplantıda yanıt arayacağız. 2017 senesinde Fed’in daha agresif bir faiz artışına giderse eğer tüm gelişen ülke para birimlerini önümüzde ki sene de zor bir yıl bekleyecektir.

Fonlar Güvenli Limanlardan Riskli Varlıklara Yöneliyor…

Fon akışının Trump’ın yeni dönemde ABD başkanı olmasından sonra güvenli varlıklardan çıkarak riskli varlıklara yönelmesi doları geçtiğimiz haftadan bu yana önlenemez şekilde yükseltiyor. ABD 10 yıllıklarının %2,26 seviyesinin üzerine çıkması, rekor seviyeleri test etmesi, altın satışlarının derinleşmesi bu resmi özetleyen önemli göstergeler olarak sayılabilir. Trump’ın seçilmesinin ardından özellikle altın onsunun 1330 seviyelerinde 1212 dolara kadar gerilemesi küresel piyasalarda risk iştahının yükseldiğini ve güvenli liman diye adlandırılan enstrümanlardan hızlı bir çıkış yaşandığını gösteriyor.

Psikolojik direnç bölgesi olan 3,30 üzerinde yakın zamanda fazla tutunamayan dolar, yeni rekor seviyelerinde kalıcı olması durumun da 3.3280 – 3.3300- 3.3500 yeni seviyeler gündeme gelebilir. Ana destek seviyelerinin yükseldiği kurda olası geri çekilmelerde 3.2660-3.2380 destek seviyeleri hedeflenebilir. Yükselen trendin devam etmesi yeni rekorların gelebileceğini ve düşüşlerin çok fazla kalıcı olamayacağını gösterir nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu