Son Haberler

DÖVİZ DEPO LİMİT UYGULAMASINA DÖNÜLDÜ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 15 Temmuz darbe girişimi sonrası uygulamadan kaldırdığı döviz depo limit uygulamasını yeniden başlattı. Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör kararı değerlendirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 15 Temmuz darbe girişimi sonrası uygulamadan kaldırdığı döviz depo limit uygulamasını, Amerikan seçimlerinin etkisiyle kurun gelmiş olduğu seviye sonrası yeniden başlattı. Karar sonrası TL likiditesinde azalma yaşanıp para politikasında ufak bir sıkılaştırma etkisi yaratabilir. Kararı değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, şu an için bu adımın etkisinin TL Varlıkları üzerinde sınırlı kaldığını kaydetti.

Borçlanma Maliyetini Yükseltebilir

Daha öncesinde döviz depo limit uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte bankalar düşük faiz oranlı ülkelerden borçlanarak Merkez Bankası‘na borçlanılan miktarı teminat göstererek Türk Lirası elde edebiliyorlardı. Bu uygulamanın yeniden uygulanmaya başlaması bankacılık sektörünün borçlanma maliyetini yükseltebilecek bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda para politikasında sıkılaştırma adımı olarak algılanabilir. TCMB’nin TL’nin değer kaybını yakından izlemeye devam ettiğin söyleyebiliriz. TL varlıkları üzerindeki etkisi sınırlı olan teknik bir ayarlama olduğunu ifade edebiliriz. Mevcut durumda TL varlıkları hala daha yurt dışında yeni başkan Trump’ın seçilmesini fiyatlamayı sürdürüyor. Diğer Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybının önemli miktarda olduğunu görüyoruz. Teknik görüntüye baktığımızda ise 3.1850 önemli destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması yükselişlerin devamı 3.2580 – 3.2640 bölgesine doğru sürebilir. 3.1850 desteğinin kırılması halinde 3.1640 – 3.1550 bölgesi gündeme gelebilir. Yükselen trendin devam ettiğini görüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu