Son Haberler

DÖVİZ KURUNDA OYNAKLIK BEKLENİYOR!

“Faiz koridorunda devam eden daralmanın ardından kurda oynaklığa hazır olunmalı”

ali_kirali_odeabankOdeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, TCMB’nin faiz koridorunu daraltmasının ve global risklerdeki artışın etkisiyle, önümüzdeki günlerde döviz kurunda oynaklık yaşanabileceğini ve yatırımcıların bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 15 Haziran toplantısında faiz artırımını ötelemesinin olası etkilerini değerlendiren Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, “Fed’in faiz artırımına gitmemesi ancak yılsonuna kadar iki faiz artırımını hâlâ masada tutuyor olması ve Brexit de dâhil diğer küresel riskler, piyasalardaki belirsizliğin sürmesi anlamına geliyor. Buna karşın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir süredir faiz koridorunu daraltıyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde döviz kurunda daha fazla oynaklığa hazır olunmalı.” dedi.

“Mayıs ayında TL’de sert değer kaybı yaşandı”

TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında yaptığı indirimlerle faiz koridorunu daraltmasının TL’nin kırılganlığını artırdığını belirten Kırali, “Mayıs ayı bunun somut bir örneği oldu. Küresel risk iştahının zayıfladığı ve yurt içi politik belirsizliğin yükseldiği Mayıs ayında, TL’de sert değer kaybı yaşandı.” dedi ve ekledi:

“Kurdaki oynaklık enflasyon görünümünde yukarı yönlü risk yaratacaktır”

“Oysa yukarı yönde daha geniş bir faiz koridorunun, geçtiğimiz ay yaşadığımız ve ilerleyen dönemde yaşayabileceğimiz dalgalanmalarda, TL’yi sağlam tutması beklenebilirdi. Ancak üst banttaki indirimlerle TCMB, faiz koridorunu daraltarak daha az faiz oynaklığı, daha fazla kur oynaklığı yönünde bir tercihte bulunmuş oluyor. Fed’in faiz artırımını öteleyerek hâlâ masada tutması da belirsizliğin devamı anlamına geliyor. Bu nedenle önümüzdeki aylarda kurdaki oynaklığın artabileceğini düşünüyoruz. Kurdaki oynaklık enflasyon görünümü üzerinde de yukarı yönlü riskler yaratacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu