DÖVİZ KURUNDA OYNAKLIK BEKLENİYOR! | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

DÖVİZ KURUNDA OYNAKLIK BEKLENİYOR! | Enerji ve Maden Dergisi

17 Haziran 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

“Faiz koridorunda devam eden daralmanın ardından kurda oynaklığa hazır olunmalı”

ali_kirali_odeabankOdeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, TCMB’nin faiz koridorunu daraltmasının ve global risklerdeki artışın etkisiyle, önümüzdeki günlerde döviz kurunda oynaklık yaşanabileceğini ve yatırımcıların bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 15 Haziran toplantısında faiz artırımını ötelemesinin olası etkilerini değerlendiren Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, “Fed’in faiz artırımına gitmemesi ancak yılsonuna kadar iki faiz artırımını hâlâ masada tutuyor olması ve Brexit de dâhil diğer küresel riskler, piyasalardaki belirsizliğin sürmesi anlamına geliyor. Buna karşın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir süredir faiz koridorunu daraltıyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde döviz kurunda daha fazla oynaklığa hazır olunmalı.” dedi.

“Mayıs ayında TL’de sert değer kaybı yaşandı”

TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında yaptığı indirimlerle faiz koridorunu daraltmasının TL’nin kırılganlığını artırdığını belirten Kırali, “Mayıs ayı bunun somut bir örneği oldu. Küresel risk iştahının zayıfladığı ve yurt içi politik belirsizliğin yükseldiği Mayıs ayında, TL’de sert değer kaybı yaşandı.” dedi ve ekledi:

“Kurdaki oynaklık enflasyon görünümünde yukarı yönlü risk yaratacaktır”

“Oysa yukarı yönde daha geniş bir faiz koridorunun, geçtiğimiz ay yaşadığımız ve ilerleyen dönemde yaşayabileceğimiz dalgalanmalarda, TL’yi sağlam tutması beklenebilirdi. Ancak üst banttaki indirimlerle TCMB, faiz koridorunu daraltarak daha az faiz oynaklığı, daha fazla kur oynaklığı yönünde bir tercihte bulunmuş oluyor. Fed’in faiz artırımını öteleyerek hâlâ masada tutması da belirsizliğin devamı anlamına geliyor. Bu nedenle önümüzdeki aylarda kurdaki oynaklığın artabileceğini düşünüyoruz. Kurdaki oynaklık enflasyon görünümü üzerinde de yukarı yönlü riskler yaratacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri