Son Haberler

DÜNYA COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ GÜNÜ

Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü, “Coğrafi Bilgi Teknolojileri ile Akıllı Kentlere Doğru” Teması ile 18-19 Kasım tarihlerinde Ankara ATO Congresium’da kutlanacak.

Her yıl Kasım ayının üçüncü Çarşamba günü, dünya genelinde ve Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü, ülkemizde bu yıl 18-19 Kasım tarihlerinde Ankara ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde kutlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilecek kutlamada, “Coğrafi Bilgi Teknolojileri ile Akıllı Kentlere Doğru” teması öne çıkacak.

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kültürünün farklı kesimlere tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacı ile her yıl düzenlenen erkinlikler ile coğrafi bilgi teknolojilerinin çok daha efektif kullanımı amaçlanıyor.

“Dünya CBS Günü – 2015” ile aynı zamanda önümüzdeki süreçte kentlerin akıllandırılacağı beklentisinden yola çıkılarak; iki günlük etkinlik boyunca çeşitli teknik-bilimsel oturum, panel ve özel sunumlar ile ülkemizde sağlıklı ve kolay idare edilebilen kentlerin oluşumu hakkında ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlar, üniversite, firma ve sivil toplum kurumlarından gelecek katılımcıların aydınlatılması hedefleniyor.

Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Kurulması ve Yönetilmesi Hakkındaki Yönetmelik

“TUCBS-Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemleri” ve “Ulusal Kent Bilgi Sistem Standartları”nın Türkiye’de hayata geçirilmesi amacıyla, 20/03/2015 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren “Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Kurulması ve Yönetilmesi Hakkındaki Yönetmelik” hükümlerinin tüm paydaşlarca daha iyi anlaşılabilmesi ve uygulamalara aktarılabilmesi de tüm yönleriyle ele alınacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin de katılacağı Dünya CBS Günü Zirvesi; Ulusal CBS’nin Kurulması ve Yönetilmesi Hakkındaki Yönetmelik; Akıllı Kentlerin Ortaya Çıkışı, Gelişimi ve Mevcut Durumu; Akıllı Kentler ve Bulut Bilişim Sistemleri; Kentsel Coğrafi Bilgi Teknolojileri ve Bulut KBS; Şehircilikte Akıllı Altyapıların ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Rolü; Türkiye’de ve Dünyada CBS Destekli Akıllı Kent Uygulamaları; Mobil CBS Uygulamaları ve Akıllı Kent Örnek Uygulamalar; Açık Veri ve Uygulamaların Geliştirilmesi; Akıllı Kent Teknolojileri ile Şebeke Üretim ve Yönetim İmkânları; Akıllı Altyapılara İlişkin Ulusal ve Uluslararası Mevzuatlar ve Standartlar; Coğrafi Veri Portalları ve Birlikte Çalışabilirlik İlkeleri ve benzeri konuların yer alacağı oturum ve paneller ile sona erecek.

AYRINTILI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

cbs_günü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu