DÜNYADAKİ ENERJİ TRENDLERİ ANLATILDI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

DÜNYADAKİ ENERJİ TRENDLERİ ANLATILDI | Enerji ve Maden Dergisi

19 Mayıs 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

SEDAŞ, eğitime destek ve üniversiteli gençlere yeni bir bakış açısı sağlamak amacıyla, İTÜ öğrencilerine “Dünyadaki Enerji Trendleri” konulu bir söyleşi düzenledi.

SEDAŞ Dağıtım Direktör Vekili Dr. Ersan Şentürk, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Malzeme ve Metalurji Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören öğrencilere, dünyadaki ve Türkiye’deki enerji politikaları, kaynak kullanımı ve enerji verimliliği konularında bilgiler verdi.

sedas_enerji

Malzeme ve Metalurji Mühendisliği bölümü öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Dr. Şentürk, İTÜ’lü öğrencilere dünyadaki enerji trendleri, Türkiye’de elektrik piyasası ve işleyişi, Türkiye’nin enerji profili ve stratejisi ile enerji verimliliği konularının yanı sıra SEDAŞ’ın faaliyet bölgesinde yeni ve bilişim teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen elektrik dağıtım projelerini, yürütülen elektrik ve enerji dağıtım çalışmalarını, işletmelerde enerjinin verimli kullanımı ve iş güvenliği konularında paylaşımda bulundu.

“Türkiye’nin çok boyutlu bir enerji stratejisi izlemesi öngörülmekte”

Şentürk söyleşide, “1971 yılından 2016 yılına kadar geçen zamandaki kişi başı elektrik tüketimi incelendiğinde, tüketimin hemen hemen her yıl arttığı görülmektedir. 1971 yılında 271 kWh olan tüketim, 2015 yılında 3373 kWh olarak kayıtlara geçmiştir. Dünya ortalamasının ise 2800 kWh olduğu göze çarpmaktadır. 2002 yılından bu yana dünya üzerinde, elektrik ve doğalgazda, Çin’den sonra en fazla talep artış hızına sahip ikinci büyük ekonomi olan Türkiye’nin, toplam enerji talebinin yaklaşık %27’si yerli kaynaklardan, geri kalan %73’lük bölümü ise ithal kaynaklardan karşılanmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin çok boyutlu bir enerji stratejisi izlemesi öngörülmekte olup, bu kapsamda ülkemizin enerji ithalinde kaynak ülke ve güzergâh çeşitliliğine gitmesi, enerji karışımında yenilenebilir enerjinin payını arttırması, nükleer enerjiden de yararlanılmaya başlanılması, enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalarda bulunulması ve Avrupa’nın enerji güvenliğine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.” dedi.

İTÜ’lü öğrencilerle bir araya gelmekten ve eğitime katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten SEDAŞ Dağıtım Direktör Vekili Dr. Ersan Şentürk, bilginin paylaşıldıkça çoğaldığını ve değerinin arttığını dile getirdi. Bu buluşmaya imkân sağlanması nedeniyle İTÜ yönetim kadrosuna teşekkür etti ve SEDAŞ’ın üniversitelilerle buluşmalarının bundan sonra da devam edeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri