Son Haberler

DÜNYANIN EN UZUN TÜNELİ “GOTTHARD” AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

Dünyanın en uzun tüneli “Gotthard”ta sona gelindi!

Rönesans İnşaat tarafından yapımı tamamlanan ve dünyanın en uzun tüneli olmaya aday Gotthard Tüneli, Haziran 2016’da görkemli bir açılışa hazırlanıyor.

Rönesans Holding çatısı altındaki Rönesans İnşaat, dünyanın en uzun tüneli olmaya aday Gotthard Base’in yapımını tamamlıyor. Bu alanda en prestijli çalışmalar arasında yer alan uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record’un (ENR) “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri” listesinde 37’inci sıraya yükselen Rönesans’ın çatısı atındaki Rönesans İnşaat tarafından yapımı sürdürülen tünel, Haziran 2016’da görkemli bir törenle açılacak.

40 Aydır 4 Bin Kişi Çalışıyor

Tamamlandığında dünyanın en uzun tüneli olacak İsviçre Alpleri’ndeki Gotthard Base için tam 40 aydır 4 bin kişi çalışıyor. Zürih ile Rotterdam, Frankfurt, Basel, Gotthard ve Lugano şehirlerini de birbirine bağlayacak olan tünel, 57 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun tüneli olacak.

AFTTG (ARGE Fahrbahn Transtec Gotthard) alt ortak girişimi ile birlikte TTG Konsorsiyumu (Transtec Gotthard) ve TAT Konsorsiyumu (Tunnel Alp Transit-Ticino) tarafından toplam 16 milyar euro yatırım bütçesiyle tamamlanması planlanan tünelle ilgili diğer rakamlar ise şu şekilde sıralanıyor:

gotthard

Zürih ve Milano arasındaki mesafe 1 saat azalacak ve toplam 2 saat 40 dakikaya indirecek.

Gotthard altındaki baz tünellerde, yer üstü kesimlerinin aksine balastsız bir demiryolu döşeniyor. Bu sayede trenler, gereken en yüksek kesinlik olan 250 km/saat’e varan hızlarda seyahat edebilecek.

Tünelde, saatte 250 kilometre hıza ulaşabilen 200’ü aşkın trenin aynı anda geçiş yapabilecek.

Derinliği 2100 metreye kadar inen tünelin günlük 65 yolcu treni ve 250 yük treni kapasitesi bulunuyor.

Takvimler Haziran ayını gösterdiğinde güvenlik için toplamda 5 bin test sürüşü yapılacak; bu rakam aynı zamanda dünyanın etrafını 3 kez gezmeyle eş değer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu