Son Haberler

ECB POLİTİKACILARA DEĞİL, YASALARA BOYUN EĞER

Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, Almanya’nın ECB’den taleplerini ve ECB’nin bu taleplere verdiği tepkiyi değerlendirdi.

Dün gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası toplantısının ardından bankanın bağımsızlığına yönelik tartışmalar gündeme geldi. AMB Başkanı Mario Draghi’nin Almanya Maliye Bakanı Schaeuble’ye yönelik “ECB sadece yasalara boyun eğer, politikacılara değil” şeklindeki sözleri, Almanya’nın ECB üzerindeki baskısının yarattığı rahatsızlığa dikkat çekti. Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, Almanya’nın ECB’den taleplerini ve ECB’nin bu taleplere verdiği tepkiyi değerlendirdi.

Almanya ECB’nin Aldığı Önlemlerden Rahatsız

Avrupa Merkez Bankası (ECB) düşük enflasyon ve büyüme süreciyle mücadele edebilmek için 2014 yılının Haziran ayından bu yana parasal genişleme programları uyguluyor. ECB, Mart ayında gerçekleştirdiği toplantıda varlık alım program miktarını aylık 60 milyar Euro’dan 80 milyar Euro’ya yükseltmiş ve mevduat faiz oranını % -0,40 seviyesine kadar düşürmüştü. ECB’nin bölge ülkelerin ekonomilerini canlandırmak için aldığı önlemlerden rahatsız olan bir ülke var: Almanya.

Almanya Aşırı Genişleyici Para Politikalarına Sıcak Bakmıyor

Almanya ekonomisi diğer ülkelerin ekonomilerine göre daha sağlam görüntü sergiliyor. Bölgenin büyüme lokomotifini üstlenen Almanya işsizlik oranı % 4,3 ile tam istihdama yakın seyrederken bölgenin işsizlik oranı % 10,3 seviyesinde yer alıyor. Avrupa Bölgesinin büyüme oranının Almanya hariç ele aldığımızda oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Almanya ekonomisi 2015 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık bazda % 2,1 büyüme elde ederken Avrupa Bölgesi % 1,6 büyüdü. Bu durumun farkında olan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankasının uyguladığı politikalara sert tepki gösterdi. Negatif faiz oranı uygulamasının ve varlık alım programının Almanya ekonomisi için sıra dışı problemler yarattığını ve düşük faiz oranlarının tasarruf oranlarını olumsuz etkileyerek bankacılık sektörüne zarar verdiğini ifade etti. ECB Başkanı Mario Draghi dün gerçekleşen toplantıda Schaeuble’in eleştirilerine yanıt vererek, para politikalarının sadece Almanya’ya göre şekillenmediğini ve politikacıların kurallarını değil para politikası kurallarını uygulayacaklarını ifade etti. Yaşanılan tartışmalar bölgenin geleceğini ve Avrupa Merkez Bankasının bağımsızlığını sorgulatıyor.

Almanya’nın Tavrı ECB’nin Para Politikalarını Etkileyebilir

Almanya Maliye Bakanı’nın cevap verip vermeyeceği takip edilecektir. Ancak, Almanya’nın tavrı ECB’nin önümüzdeki süreçte daha fazla parasal genişleme adımı atmamasında etkili olabilir. Piyasalar tarafından acaba Almanya’nın tavrı ne olacak tarzı gelişmeler ortaya çıkabilecektir. 2015 yılının Ocak ayında ECB varlık alım programına başlamadan önce piyasalar Almanya’nın tavrının ne olacağını yakından takip etmişti. ECB’nin daha fazla genişleyici adım atmaması Euro’nun güçlenmesine neden olabilecektir. Küresel piyasalar ise yeni bir merkez bankası bağımsızlığı tartışmasıyla karşı karşıya kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu