ECB’NİN PARA POLİTİKASI EURO’YU ETKİLEYEBİLİR | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

ECB’NİN PARA POLİTİKASI EURO’YU ETKİLEYEBİLİR | Enerji ve Maden Dergisi

6 Eylül 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , ,

Euro’nun Amerikan Doları karşısında 2017 yılından bu yana yaklaşık yüzde 14 değer kazanması sonrası Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarın yapacağı para politikası toplantısından çıkacak mesajlar daha da önemli hale geldi.

Euro’nun Amerikan Doları karşısında 2017 yılından bu yana yaklaşık yüzde 14 değer kazanması sonrası Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarın yapacağı para politikası toplantısından çıkacak mesajlar daha da önemli hale geldi.

Nişantaşı Üniversitesi Ekonomi Masası Direktör Yardımcısı Kutay Gözgör, Yarın Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantıda Euro’nun geleceğine yönelik önemli mesajlar çıkabileceğini ifade etti.

Gözgör şöyle devam etti: “ECB’nin yarın yapacağı toplantıda iki ana başlığın konuşulmasını bekleyebiliriz.

Birincisi, Euro’nun hızlı değer kazanımının ECB üyelerini ne kadar rahatsız ettiği olacak. Euro’nun hızlı değer kazanması Avrupa Bölgesinin enflasyon oranını düşürücü etkide bulunuyor. Bu yüzden enflasyon tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğini görebiliriz. Her ne kadar ECB döviz kuruna göre hareket etmek ana hedefleri olmadığını ifade etse de döviz kurundan dolayı enflasyon hedefinden uzaklaşmak üyeleri rahatsız edebilir. ECB başkanı Mario Draghi, güçlü Euro’dan rahatsız olduklarına yönelik ifadeler kullanması halinde Euro varlıklarında satışlar yaşanabilir.

İkinci önemli başlık ise, Varlık Alım Programının geleceği olacak. ECB, aylık 60 milyar Euro değerinde varlık alımı gerçekleştiriyor. Bu toplantıda olmasa da ekim ayında yapılacak toplantıda bu miktarın 40 milyar Euro’ya düşürüldüğünü görebiliriz. Özellikle enflasyon oranının yüzde 2’lik hedefe yaklaşması varlık alımının azaltmasına yönelik beklentilerin oluşmasında etkili oluyor. Ancak Avrupa Bölgesinin hala daha teşviklere ihtiyacı olduğu da bir gerçek… Bu yüzden yarınki toplantıda bu iki ana başlığa yönelik mesajlar takip edilecek. Güçlü Euro’dan rahatsız olan bir ECB sonrası Euro varlıklarında satışların ön planda olduğunu görebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri