Son Haberler

EKONOMİNİN YENİ İTİCİ GÜÇLERİ!

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ekonomisinin büyüme modelindeki dönüşümün önemli bir aşamasında, büyük veri, bulut bilişim ve paylaşım ekonomisindeki hızlı gelişimlerin ekonominin yeni itici güçleri olacağını söyledi.  

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinin merkezi Guiyang’da düzenlenen Çin Büyük Veri Sanayi Zirvesi ve Çin E-ticaret İnovasyon ve Kalkınma Zirvesi öncesinde iş adamlarıyla görüştü.

“Büyük veri ve internet üretimle bütünleştirilmeli”

Başbakan Li Keqiang, Çin’in geleneksel sanayi kollarını geliştirmek için büyük veri ve internet ile üretimi bütünleştireceğini vurguladı.

Li Keqiang, toplantıda yaptığı konuşmada, Çin ekonomisinin büyüme modelindeki dönüşümün önemli bir aşamasında, büyük veri, bulut bilişim ve paylaşım ekonomisindeki hızlı gelişimlerin ekonominin yeni itici güçleri olacağını söyledi. Başbakan Li, şöyle konuştu:

“Büyük veri ve bulut bilişim, internet çağını yeni bir seviyeye taşırken, bilgi ve verilerin insanların hayatının ve üretim faaliyetlerinin çeşitli alanlarına girmesini sağlıyor. Az önce birçok kişinin konuşmasında, eski büyüme enerjisinden yeni büyüme enerjisine dönüşüm ve imalat sektörünün seviyesinin yükselmesinden bahsedildi. İşte bu noktaların gerçekleşmesi için büyük veri ve bulut bilişim ile geleneksel sektörler düzeltilmeli.”

“Büyük veri ve internet imalat sektörüyle bütünleşmeli”

Başbakan Li Keqiang konuşmasında, Çin’in büyük veri ve “internet”in imalat sektörüyle bütünleştirilmesini sağlayarak, geleneksel sektörlerde değişiklik yapacağını, böylelikle ekonominin orta ve yüksek hızda büyümesini koruyacağını dile getirdi.

Çin ekonomisinin büyümesine yeni dinamizm katılması için daha fazla vasıflı personel yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Çin Başbakanı, şunları söyledi:

“Çeşitli alanlarda vasıflı personel yetiştirilmeli. Ekonomiden anlayan uzmanlar lâzım, geleneksel donanımları ve cihazları doğrudan kullanabilen işçiler, zanaatkârlar da lazım. Günümüzde zanaatkâr ruhu geliştirilmeli. Yalnız büyük veri sektörlerinde çalışanlar ve cihazları kullanan işçiler bir araya geldiklerinde imal edilecek ürünler tüketici ihtiyaçlarını büyük boyutta karşılayabilecek.”

Şirketler İçin Eşit Şartlar Oluşturulacak

Başbakan Li Keqiang ayrıca inovasyon ve girişimciliğin ilerletileceğinin, şirketler için eşit şartların oluşturulacağının altını çizdi.

“Çin, fikri mülkiyet haklarının ve ticari sırların korunmasına büyük önem veriyor. Siber güvenlik ilerletilecek, yerli ve yabancı sermayeli firmalar için eşit ticaret ortamı yaratılması için çalışılacak” ifadesini kullanan Li, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkenin doğu ve iç kesimleri arasında kalkınma açısından uyumsuzluk yaşanıyor, iç bölgeler dev bir büyüme potansiyeline ve birçok yatırım fırsatına sahip. Yabancı şirketler olsun, Çin’in doğu kesiminden şirketler olsun, tüm şirketlerin özellikle ülkenin orta ve batı bölgelerine yatırım yapmalarını bekliyoruz.

Toplantıya büyük veri sektörlerinden önde gelen Çinli ve yabancı iş adamları, uzmanlar ve akademisyenler ile medya mensuplarının da aralarında bulunduğu 100’den fazla kişi katıldı.

Toplantıya katılan başta Dell, OXCONN ve Tencent olmak üzere birçok şirketin temsilcileri, Çin ekonomisinin uzun vadeli gelişmesine olumlu baktıklarını, 13. Beş Yıllık Plan, Çin Malı 2025 ve “İnternet+” gibi ülkenin kalkınma politikalarına büyük destek verdiklerini belirtti. (Çin Uluslararası Radyosu – CRI)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu