Son Haberler

ELEKTRİĞİ DAĞITAN MESLEKLER BELGELENDİRİLDİ

Avrupa Birliği “VOC-TEST Merkezleri II. HİBE Programı” kapsamında onaylanan “Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi”nin kapanış toplantısında sektördeki ilk mesleki yeterlilik belgeleri verildi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin (ELDER) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesinin, Avrupa Birliği “VOC-TEST Merkezleri II. HİBE Programı” kapsamında onaylanan “Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi”nin kapanış toplantısında sektördeki ilk mesleki yeterlilik belgeleri verildi.

Mesleki yeterlilik belgeleri, ADM-GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.’den (ADM-GDZ EDAŞ) 76, Çamlıbel EDAŞ’tan 38, KCETAŞ’tan 25 ve Meram EDAŞ’tan 21 çalışana verildi. Söz konusu belgeler, toplam 10 meslekte verilmeye devam edecek.

“Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için OECD örnek uygulamaları çerçevesinde bir eğitimi şart koşuyoruz”

Toplantının açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, elektrik şirketlerinin mesleki yeterlilik konusunda son iki yıldır çalışmalarının hızlandığını söyledi:

“Elektrik şirketlerinin, muhtemelen 5 yıl içinde de gaz şirketlerinin önüne geçecek ölçüde kalite, standartlaşma ve mesleki yeterliliklerini tamamlayacaklarını düşünüyorum. Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için OECD örnek uygulamaları çerçevesinde bir eğitimi şart koşuyoruz. Elektrik dağıtım şirketlerine burada büyük iş düşüyor.”

Sistem Belgelendirmesi, Personel Belgelendirmesi ve Hizmet Belgelendirmesi

Fatih Dönmez, Türkiye’de mesleki standartlaşmanın çoğu sektörde yeni başladığını söyledi. Dönmez, bir sektörü, bir mesleği değerli yapanın, o iş kolunda verilen hizmetlerin standartlaşması olduğunu ve ELDER’in bu ilk adımının söz konusu standartlaşmayı sağlayacağını dile getirdi. Dönmez, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak belgelendirmelere 3 noktadan önem veriyoruz; Sistem belgelendirmesi, personel belgelendirmesi ve hizmet belgelendirmesi. Bugün personel belgelendirmesi kapsamında, 4 meslekte 160 aday belge alacak ama 6 meslek standardı için de ELDER akredite edildi ve yetkilendirilmesi bekleniyor. Toplamda 10 meslek standardı da size yetmez. Elektrik, teknolojik bir kaynak… Bu teknolojinin girdiği her noktada standartları kuvvetlendirmeli, eğitime önem vermeliyiz. Özellikle elektrik sektörü elektrikli arabalar, yenilenebilir kaynaklar, akıllı şebekeler gibi kavramlarla değişirken, Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için OECD örnek uygulamaları çerçevesinde bir eğitimi şart koşuyoruz. Bu teknolojik değişimlere örgün eğitim aynı hızla yetişemiyor, iş başı ve mesleki eğitimlerle bu açığı kapatmamız gerekiyor. Elektrik dağıtım şirketlerine burada büyük iş düşüyor.”

Elektrik Dağıtımında İşgücü Niteliği Yükselecek

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, elektrik dağıtım sektörünün ilk mesleki yeterlilik belgelerini vermeye başladığını belirterek, “Elektrik dağıtım sektöründe uluslararası kriterlere uygun belgelendirme, işgücümüzün niteliğini yükseltecektir.” dedi.

Sektörün ilk mesleki yeterlilik belgelerinin verdiği toplantıyı gerçekleştirmekten dolayı memnuniyet duyduklarını söyleyen Çeçen, ELDER olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile iş birliği içinde elektrik dağıtım sektörü meslek standartları ve yetkinliklerinin belirlenmesi faaliyetlerini yürüttüklerini anımsattı.

ELDER’in elektrik dağıtım sektöründeki̇ tüm şirketleri temsil etmesinin bu sürece olumlu katkı sağladığını dile getiren Çeçen, elektrik dağıtım sektörünün işgücü yeterliliğinin ölçülmesi ve belgelenmesi konusunda zengin bir deneyime sahip olduğunu aktardı.

Çeçen: “Kamu denetimleri tüm belgelendirme faaliyetlerimizi sürekli izleyecek ve asgari kalite teminini sağlayacak”

Çeçen, MYK ve TÜRKAK kuralları çerçevesinde sektördeki yeterlilik ölçümlerini ve belgelendirme süreçlerini uluslararası kalite kıstaslarına uygun ve sürekli iyileştirmeye açık hale getirdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Kamu denetimleri tüm belgelendirme faaliyetlerimizi sürekli izleyecek ve asgari kalite teminini sağlayacak. Elektrik dağıtım sektörü çalışanları MYK ve TÜRKAK onaylı bu belgeler ile uluslararası kabul görmüş mesleki̇ yetkinliğe ve bu yetkinliğin belgesine sahip olacaklar. UGETAM ve GAZBİR tarafından yürütülen mesleki̇ yeterlilik belgelendirme deneyimi bizim için iyi bir referans oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından doğalgaz dağıtım sektöründe belgeli işgücünü teşvik eden düzenlemenin elektrik sektörü için de getirilmesi sektörümüzdeki nitelikli işgücü sürecine olumlu katkı sağlayacaktır.

ELDER, Mesleki̇ Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi̇ olarak haziran ayında gerçekleştirdiği sınavlarda 4 meslekte 160 aday belge almaya hak kazandı. Bu adaylarımız içinden bir bölümüne bugün belgelerini teslim edeceğiz. Kalan 6 mesleğimiz için de akredite edildik ve kısa sürede yetkilendirilmeyi bekliyoruz. Tüm bu mesleklerde belge zorunluluğunun bir an önce hayata geçmesi için başta her iki bakanlığımız olmak üzere, ilgili tüm kurumlarımızdan destek rica ediyoruz.”

Doğan: “511 milyon avroluk fon kullanıldı”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Burak Çağatay Doğan da insan kaynaklarının geliştirilmesi yönünde çok farklı projeler yürüttüklerini ve ELDER ile yapılan programın bu projelerden biri olduğunu ifade etti.

Bu projeler kapsamında birçok meslekte yeterliliklerin kazandırıldığını aktaran Doğan, bunun için 511 milyon avroluk bir fon kullandıklarını ve bu fonların devam etmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Karaman: “883 adet ulusal mesleki yeterlilik standardı için çalışmalar sürüyor”

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman ise, iç piyasanın ihtiyacı olan örgün ve hayat boyu eğitime katkıda bulunduklarına dikkat çekerek, şu anda 883 ulusal mesleki yeterlilik standardı için çalışmaların devam ettiğini ve 81 kuruluşun bu kapsamda yetkili olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu