Son Haberler

ELEKTRİĞİ DAĞITAN MESLEKLER BELGELENDİRİLECEK

ELDER, ‘Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi’ni hayata geçiriyor. Projenin tanıtım toplantısı 2 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da, Latanya Otel’de gerçekleştirilecek.

elderElektrik dağıtım sektörü, doğrudan 47 bin, dolaylı 55 bin olmak üzere 100 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), sıfır ölümlü iş kazası hedefine ulaşmak ve sektörün hizmet kalitesini artırmak için yaptığı çalışmalara bir yenisini ekleyerek, ‘Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi’ni hayata geçiriyor. Projenin tanıtım toplantısı 2 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da, Latanya Otel’de gerçekleştirilecek.

Proje ile Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), elektrik dağıtım sektörünün mesleki standart ve yeterliliklerini belirleyecek.

Projeye ilişkin bilgi veren ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel, elektrik dağıtım sektöründeki mesleklerin büyük çoğunluğunun çok tehlikeli meslek grubunda bulunduğuna dikkat çekerek, gerçekleştirilen işlerin belirli standartlarda ve belgelendirilmiş kişiler tarafından yürütülmesinin, hem çalışanların can güvenliği hem de işin verimliliği ve kalitesi açısından büyük önem arz ettiğinin altını çizdi. Yüksel, ELDER’in Mesleki Yeterlilik Kurumu’yla (MYK) imzaladığı protokol çerçevesinde, elektrik dağıtım mesleklerindeki Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterlilikleri hazırladığını dile getirdi.

“Yaklaşık 50 bin kişinin belgelendirilmesi hedefleniyor”

Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 10 Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak Resmi Gazete’de yayımlanmış, bunların dördünün yeterliliği onaylanarak MYK’da yayınlanmıştır. Kalan 6 mesleğin yeterliliklerinin hazırlanması ve toplamda da 10 meslek için “Personel Belgelendirme Merkezi”nin kurulması amacıyla teklif ettiğimiz “Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi”, VOC-Test Merkezleri II. Hibe Programı Kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından kabul edildi.

Hazırlanan yeterlilikler kapsamında TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, MYK tarafından yetkilendirilmiş, kalite güvencesi sağlanmış, şeffaf ve uluslararası geçerliliği olan “sınav ve belgelendirme sistemi” kurulması amaçlanıyor. İlk etapta yaklaşık 50 bin kişinin belgelendirilmesi hedefleniyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu