Son Haberler

ENDÜSTRİYEL ENERJİ VERİMLİLİĞİ TOPLANTISI

Enerji Verimliliği İşbirliği Uluslararası Ortaklığı (IPEEC) ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) ev sahipliği yaptığı, Endüstriyel Enerji Verimliliği toplantısı Paris’te gerçekleşti.

Paris’te gerçekleşen ve Enerji Verimliliği İşbirliği Uluslararası Ortaklığı (IPEEC) ile Uluslararası Enerji Ajansı‘nın (IEA) ev sahipliği yaptığı, Endüstriyel Enerji Verimliliği toplantısı öncesinde ThyssenKrupp Asansör İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Yönetimi Departmanı Müdürü Sascha Frömming bir açıklama yaptı.

Enerji Tüketiminde Büyük Pay Binaların

Günümüzde küresel enerji tüketiminin %40’ını oluşturan binalara değinen Sascha Frömming şunları söyledi: “Geniş hizmet yelpazesine sahip endüstriyel bir grup olarak ThyssenKrupp, kentsel alanlarda enerji verimliliğine daha çok odaklanan tasarımların önemine dikkat çekerken; 15 yıl sonra etkili tasarruf düzeylerine ulaşabilmek için binalarımızda enerji tasarrufunu hayata geçiren adımlar atılması gerektiğini savunuyor.”

Frömming şöyle konuştu: “Günümüzde, kentlerdeki binalar ortalama 15 yıllık ömre sahip, verimsiz bina hizmetleri ile zayıf enerji modellerine ‘mahkûm edilmekte’. Asansör, ısıtma, havalandırma ve soğutma gibi bina sistemleri en verimli halleriyle çalışmıyor. Dolayısıyla bu konu ile acilen ilgilenmek büyük önem taşıyor.”

“Verimsiz binalar, artan enerji talebini karşılayamayacak”

Frömming sözlerine şunları ekledi: “Enerji üretimi-tüketimi elbette yeni bir tartışma konusu değil; ancak günümüz dünyasındaki hız kesmeyen kentleşme, tartışmayı sertleştiriyor. 2030’a kadar, dünya nüfusunun %60’ı kentlerde yaşıyor olacak ve kentsel alanlarındaki enerji tüketimi yaklaşık %25 oranında artış gösterecek. Sonuç olarak, günümüzün enerji açısından verimsiz binaları, artan enerji talebini karşılayamayacak. Bu nedenle, geleceğin kentleri için bugün alınan kentsel dönüşüm kararlarının, ileriyi göz önünde bulundurması gerekiyor.

Giderek yükselen binalarla birlikte, asansörler kentlerimizde en temel enerji tüketen sistemlerden biri haline geldi. ThyssenKrupp’un TWIN sistemi gibi inovatif asansör teknolojileri, enerji verimliliğine yönelik çözümlerden yalnızca biri. Farklı katlar boyunca aynı kuyu içerisinde çalışan iki asansör kabininden oluşan bu sistem, ortalama %27 oranında enerji tasarrufu sağlarken, diğer teknolojilere kıyasla bir binada ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini yarı yarıya azaltabilir. Bu asansörler, asansörlerin kinetik enerjisini elektrik enerjisine çevirip, elektriği güç şebekesine yeniden aktararak enerji ‘jeneratör‘ü gibi de çalışabilir ve böylece binanın enerji ihtiyacını %30’a kadar azaltabilir.”

Verimli Asansör Çözümleri

Frömming sözlerini şöyle tamamladı: “Enerji açısından verimli asansör çözümleri, gelecekte gerçek anlamda sürdürülebilir kentler kurmanın temelinde yer alıyor. Bu sistemleri binalara entegre etmenin zamanı geldi. Uzmanlık ve ürünler halihazırda mevcut; işin zor kısmı bina stokumuzu güncellemek için entegrasyon sürecini hızlandırmak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu